"Tygiel Kultur" odbędzie się w niedzielę, 18 czerwca. Będzie to trzecia edycja tego wydarzenia organizowanego przez Fundację „Bonum adipisci” – Dążyć do dobra. Tegoroczna edycja ma mieć niderlandzki charakter.
Wydarzenie w Racocie będzie wiązać się z 225 rocznicą przejścia dóbr racockich w ręce niderlandzkiej rodziny królewskiej. W ten sposób dla Racotu i Wielkopolski rozpoczął się okres ożywionych kontaktów z Niderlandami oraz historia wzajemnej obecności Polaków, Holendrów, a później także i Niemców. Ta okoliczność jest pretekstem do przypomnienia dziejów tych relacji, które – w skali Polski – sięgają czasów reformacji.
„Racot. Tygiel kultur” to inicjatywa dra Emiliana Prałata, a obecnie realizowana poprzez Fundację „Bonum adipisci” – Dążyć do dobra. Tegoroczna edycja otrzymała patronaty honorowe ambasador Królestwa Niderlandów Daphne Bergsma oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.
Wydarzenie zapowiada się bardzo bogato. O godz. 14:30 rozpocznie je nabożeństwo ekumeniczne w kościele pw. św. Stanisława Kostki. Po mszy (godz. 15.15) wybrzmi koncert organowy prezentujący utwory polskie, holenderskie i niemieckie. O godz. 16.00 na dziedzińcu honorowym przed pałacem przewidziana jest część oficjalna z wystąpieniami gości, w tym z Holandii, reprezentujących Towarzystwo Historyczne van Oranje-Nassau. Tuż po niej zasadzone zostaną trzy pamiątkowe lipy – Antoni Barnaba, Willem i Zofia – na pamiątkę przedstawicieli trzech narodów żyjących w Racocie.
Wyjątkowo zapowiada się koncert (około godz. 16.50) w wykonaniu kwartetu smyczkowego Archois Quartet – zespołu włosko-niemiecko-polskiego na co dzień grającego we włoskim Turynie, który w Racocie wystąpi po raz pierwszy w Polsce. Muzycy zagrają dzięki pozyskaniu środków w ramach programu „Ambasador kultury” realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Po uczcie duchowej, o godz. 18.00, organizatorzy zapraszają na degustację kuchni polskiej i holenderskiej. Każdy chętny będzie mógł odebrać przy wejściu na dziedziniec bezpłatny talon. W tym czasie będzie także okazja do zwiedzenia pałacu i powozowni. Zwieńczeniem wydarzenia będzie projekcja holenderskiego filmu „Dzień, w którym mój ojciec zamienił się w krzak”, który zostanie wyświetlony w powozowni o godz. 19.30.
Program oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie https: bonum.adipisci.pl
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz