Zamknij

5 nawyków, które pomogą Ci zadbać o Twój słuch – znasz je wszystkie?

16:56, 05.10.2023 . Aktualizacja: 17:15, 05.10.2023

W dzisiejszym świecie dbanie o słuch stanowi prawdziwe wyzwanie. Wynika to z wszechobecnego hałasu do uszu każdego dnia dociera multum różnorodnych dźwięków. Warto pamiętać o tym, że pogarszająca się wraz z wiekiem słyszalność jest czymś normalnym. Jednak dbając o narząd słuchu, można ją znacznie opóźnić i zagwarantować sobie zdrowy i wyraźny słuch do późnej starości.

1. Rezygnacja z patyczków do uszu

Jednym z nawyków, które w najbardziej destrukcyjnym stopniu wpływają na kondycję narządu słuchu, jest korzystanie z patyczków do uszu. Dostępne są w praktycznie każdym sklepie, a ich opakowania można znaleźć w większości domów. Niestety, czyszczenie uszu patyczkami jest bardzo niekorzystne! Wpycha bowiem nadmiar woskowiny głębiej, przesuwając ją w kierunku błony bębenkowej. Może to doprowadzić do zatkania ucha tzw. czopem woskowinowym. Wówczas konieczne jest udanie się do specjalisty w dziedzinie laryngologii w celu wyleczenia problemu i odetkania ucha. Patyczków higienicznych powinno się używać jedynie do czyszczenia uszu od zewnątrz. Do środka zdecydowanie lepiej sprawdzi się dobry preparat do czyszczenia uszu dostępny w aptece.

2. Odpoczynek w ciszy

Prawidłowe czyszczenie uszu to tylko jeden z nawyków umożliwiających troszczenie się o narząd słuchu. Równie ważne jest zapewnienie sobie ciszy. W domu powinny znaleźć się jak najcichsze urządzenia. Nie warto słuchać muzyki przez słuchawki - w szczególności przez te dokanałowe. Odbiornik telewizyjny i głośniki komputera powinny być ustawione możliwie najciszej. Dobrą praktyką jest wyznaczenie sobie każdego dnia pewnej ilości czasu, który będzie spędzony w absolutnej ciszy. Nie tylko wpłynie to pozytywnie na słuch, ale również na ogólne samopoczucie.

3. Spokojne miejsce pracy

Do minimum należy ograniczyć hałas w miejscu pracy. Jeśli specyfika danego stanowiska to uniemożliwia, dobrym pomysłem będzie stosowanie gadżetów, takich jak zatyczki do uszu czy wyciszające słuchawki. Codzienne przebywanie przez 8 godzin w głośnych pomieszczeniach to niezwykle poważny czynnik ryzyka związany z problemami ze słuchem w zaawansowanym wieku.

4. Ciepło i zapobieganie infekcjom

Problemy ze słuchem mogą być generowane przez infekcje i stany zapalne. Noszenie czapki podczas chłodnych dni chroni uszy przed zimnym i silnym wiatrem. Znacznie obniża to prawdopodobieństwo zachorowania, a tym samym słuch jest zdecydowanie bezpieczniejszy. Jeśli choroba już się pojawi, należy jak najszybciej udać się do lekarza i przestrzegać sumiennie jego zaleceń.

5. Badania kontrolne

Niezwykle ważnym nawykiem, składającym się na profilaktyczne działania mające zapobiec problemom ze słuchem, jest systematyczne chodzenie na badania kontrolne. Przynajmniej raz na dwa lata należy udać się do specjalisty, który w razie ewentualnych nieprawidłowości będzie w stanie wykryć powstały problem jak najszybciej. Wówczas istnieje największa szansa na wyzdrowienie lub zahamowanie rozwoju niedosłuchu. Badania w gabinecie audiologicznym są w pełni bezbolesne i nie trzeba się do nich wcześniej przygotowywać.

Słuch jest niezwykle ważny dla każdego człowieka! Właśnie dlatego trzeba się o niego troszczyć każdego dnia. Warto wprowadzić do swojego życia kilka zdrowych nawyków. Nie stanowi to nadmiernie dużego wysiłku, a może w ogromnym stopniu wpłynąć na stan zdrowia narządu słuchu.

(Artykuł partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%