Zamknij

Najpopularniejsze szczepy bakterii probiotycznych - co musisz wiedzieć!

12:36, 20.09.2023 . Aktualizacja: 01:00, 21.09.2023

Dobroczynne szczepy bakterii, inaczej probiotyki, nazywane są ,,dobrymi”. To właśnie dzięki nim mikroflora jelit jest w stanie się odbudować, a co więcej, przyczyniają się do produkcji niektórych witamin. Probiotyki są preparatami zawierającymi w swoim składzie żywe bakterie czy drożdże o dobroczynnych właściwościach.

Czym są probiotyki?

Probiotyki są dobroczynnymi dla organizmu człowieka bakteriami i drożdżakami. Ich główną rolą jest odbudowa przewodu pokarmowego, gdy ten może ulec uszkodzeniu podczas przyjmowania antybiotyków. To właśnie bakterie probiotyczne sprawiają, że wszystkie układy w ciele pracują w sposób prawidłowy. Lactobacillus i bifidobacterium są najpopularniejszymi bakteriami probiotycznymi.

Jak działają probiotyki?

Szczepy bakterii probiotycznych różnorodnie oddziałują na organizm człowieka. Przede wszystkim neutralizują bakterie chorobotwórcze, jakie obecne są w układzie pokarmowym, co sprawia, że zapobiegają zakażeniom jelitowym. Potwierdzono także korzystny wpływ probiotyków na układ odpornościowy – pomagają one w syntezie przeciwciał, po czym organizm szybciej zwalcza drobnoustroje. Dodatkowo probiotyki :

  • zapobiegają biegunkom,
  • działają wspierająco podczas leczenia alergii,
  • uzupełniają naturalną florę bakteryjną układu trawiennego,
  • działają łagodząco na objawy nietolerancji laktozy.

Probiotyk na jelita – stosowanie tych dobrych bakterii we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego daje owocujące rezultaty. Zapobiegają one nawrotom choroby i przyspiesza remisję. Odnosi się to jedynie do konkretnych szczepów.

Probiotyki – kto powinien je przyjmować?

Probiotyki powinny przyjmować osoby chcące wspomóc swój układ pokarmowy oraz zmagające się m.in. z:

  • biegunkami,
  • infekcjami intymnymi i dróg moczowych i górnych dróg oddechowych,
  • atopowym zapaleniem skóry,
  • zespołem jelita nadwrażliwego,
  • chorobą Leśniowskiego-Crohna.

Brać probiotyk osłonowy powinny osoby, które poddają się antybiotykoterapii. Dlatego, że antybiotyki przyczyniają się do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania naturalnej flory bakteryjnej w jelitach. Skutkuje to licznymi dolegliwościami i infekcjami intymnymi.

 

(Artykuł partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%