Zamknij

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Kościana [ZDJĘCIA]

16:31, 02.06.2023 Milena Waldowska Aktualizacja: 14:43, 16.06.2023
Skomentuj

Tradycyjnie Sesja Rady Miejskiej z udziałem radnych i zaproszonych gości zainaugurowała tegoroczne Dni Kościana. Podczas wydarzenia wręczono nagrody i wyróżnienia, w tym m.in. nagrodę "Kościan Dziękuje".

Sesja odbyła się w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie. Zdecydowano się przeprowadzić ją właśnie w tym miejscu z uwagi na jubileusz 100-lecia pierwszej matury, który szkoła obchodzi w tym roku. Zresztą powodów do świętowania szkoła podczas uroczystości miała więcej, o czym poniżej.

W wydarzeniu wzięli udział Radni Miejscy oraz gminni i powiatowi, władze miejskie Kościana, a także samorządów powiatu kościańskiego, parlamentarzyści, członkowie różnych instytucji, klubów i stowarzyszeń. Wydarzenie zainaugurowało odśpiewanie hymnu państwowego, a następnie tradycyjne odegranie hejnału Kościana.

Następnie zgromadzonych powitał przewodniczący Rady Miejskiej Dawid Olejniczak. W swoim wystąpieniu przypomniał o najważniejszych wydarzeniach i inwestycjach przeprowadzonych w Kościanie w ostatnim czasie. Potem przyszedł czas na tradycyjny wykład okolicznościowy dotyczący historii kościańskiego Gimnazjum i Liceum w latach 1923-2023. Wygłosiła go prof. Violetta Julkowska, prezes Stowarzyszenia Absolwentów Gimnazjum i Liceum w Kościanie.

Po wykładzie przystąpiono do najważniejszej części uroczystości, czyli wręczenia nagród "Kościan Dziękuje". W tym roku przyznano cztery statuetki, a przewodniczący Kapituły Nagrody, Michał Jurga odczytywał szerokie uzasadnienie dla każdej z nich. Był to wzruszający moment dla nagrodzonych.

Nagrody otrzymali: Małgorzata Andersz, dyrektor I LO – za wypracowanie i realizację strategii budowania spójnego systemu szkolnego zapewniającego wysoką jakość nauczania w I Liceum Ogólnokształcącym im. Oskara Kolberga w Kościanie opartego na hasłach: „Nauczanie ku przyszłości” i „Uczeń jest najważniejszy” oraz za promowanie tożsamości „kolbergowicza” i marki kościańskiego liceum; Stowarzyszenie Absolwentów Gimnazjum i Liceum w Kościanie – za wyjątkową w skali kraju, wieloletnią, wielopokoleniową, bogatą i wielostronną działalność na rzecz szkoły i miasta m.in. poprzez inicjowanie i popieranie badań naukowych i twórczości związanych z historią szkoły i jej absolwentów oraz za materialne wspieranie uczniów i szkoły; Mirosław Litke, przedsiębiorca – za nacechowane lokalnym patriotyzmem działania gospodarcze i społeczne, dzięki którym Kościan zyskał nowe miejsca pracy i wpływy podatkowe, za aktywność na rynku mieszkań na wynajem mającą wpływ na poprawę warunków życia wielu mieszkańców oraz za wspieranie wydarzeń kulturalnych i sportowych, w tym funkcjonowania Basket Club Obra Kościan; Międzyszkolny Klub Sportowy „Tęcza” Folplast Kościan – za pięćdziesięcioletnią aktywność sportową na rzecz rozwoju sportu w Kościanie, zaangażowanie w budowanie znakomitej organizacji kultury fizycznej oraz kreowanie pozytywnego wizerunku miasta oraz liczne sukcesy sportowe.

Kolejnym punktem programu był krótki występ artystyczny. W minirecialu wystąpiła pochodząca z Kościana wokalistka Maja Kolanoś.

Po tej części przyszedł czas na kolejne nagrody i wyróżnienia. Nagrody za osiągnięcia w nauce przyznano najzdolniejszym uczniom kościańskich szkół. Ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kościanie nagrodę otrzymała: Lena Kaminska; ze Szkoły Podstawowej nr 2: Pola Nowicka-Szymańska; ze Szkoły Podstawowej nr 3: Gabriela Woźniak i Patryk Mielcarek; ze Szkoły Podstawowej nr 4: Maria Jakubowicz; a z I Liceum Ogólnokształcącego im. O. Kolberga w Kościanie otrzymali: Dawid Bugajewski i Filip Franek, natomiast z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kościanie - Liliana Kujawska. Z kolei nagrody Stowarzyszenia Absolwentów Gimnazjum i Liceum w Kościanie za najlepsze wyniki w nauce odebrali: Maria Wędzińska i Dawid Bugajewski. Ponadto kilka osób z rąk prezesa honorowego Stowarzyszenia - Czesławy Albińskiej przyjęło tytuł honorowego członka Stowarzyszenia Absolwentów z okazji 30-lecia jego działalności.

Nagrody wręczono również laureatom konkursu "Dezydery Chłapowski - Życie i dzieło" organizowanego przez Stowarzyszenie Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego i Fundację "Bonum adipisci": Kamilowi Konikowi, Antoninie Wachowskiej, Julii Matuszkowiak, Konradowi Nowakowi, Amelii Knosce oraz Tobiaszowi Ścigaczowi. Burmistrz Miasta Kościana nagrodził za osiągnięcia w rywalizacji sportowej 13 zawodników: Katarzynę Posałę, Joannę Smętkowską i Zofię Dudę z Klubu Karate „Gottsu” Kościan; Damiana Szczepańskiego, Natalię Świstarę, Jakuba Synaka, Agnieszkę Dąbrowską-Posałę, Mikołaja Buchwalda i Mikołaja Serbę z Klubu „Kobra” Kościan; Daniela Bosego, Krzysztofa Górczaka i Cezarego Suchorę z LKS „Sana” Kościan oraz Macieja Nowickiego z Klubu Beach Tennis Poland.

Podczas sesji wręczono także medale okolicznościowe Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Kościana. Na zakończenie sesji głos zabrało kilku gości, a następnie włodarze miasta zaprosili na imprezy w ramach „Święta Miasta – Rozrywka ze smakiem”.

Fot. M. Waldowska, UMK

 

(Milena Waldowska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

JarekJarek

0 0

Wielkie gratulacje dla Pani Dyrektor. 17:01, 02.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%