Zamknij

Kościanianka medalistką Mistrzostw Debat Oksfordzkich

03:03, 27.05.2023 Milena Waldowska Aktualizacja: 13:20, 30.05.2023
Skomentuj

Wiktoria Glinkowska – absolwentka "Kolberga" wraz ze swoją drużyną zajęła trzecie miejsce w Akademickich Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich, które odbyły się w dniach 20-21 maja.

Jest to konkurs oratorski przeznaczony dla studentów z całej Polski, w którym mogą wystartować czteroosobowe drużyny. Wiktoria brała udział w konkursie wraz z trzema innymi osobami: Oskar Turowicz, Jakub Pruchniewicz, Kacper Barełkowsk. Wszyscy na co dzień realizują się w Fundacji Projekty Edukacyjne, gdzie prowadzą szkolenia i organizują wydarzenia związane z debatami oksfordzkimi.

Kościanianka jest kilkukrotną stypendystką Starosty Kościańskiego. Liceum Ogólnokształcące w Kościanie ukończyła w 2019 roku, a obecnie jest studentką Uniwersytetu WSB Merito. To na uczelni założyła Klub Debat Oksfordzkich, natomiast pierwsze kroki w tej sztuce stawiała właśnie w kościańskim liceum pod okiem nauczyciela Janusza Grupińskiego.

- Przygotowania retoryczne do mistrzostw trwały w zasadzie cały rok poprzez debaty wewnętrzne i pokazowe, a także zwyczajne trenowanie warsztatu mówcyzdradza Wiktoria Glinkowska.Tydzień przed turniejem zostały natomiast udostępnione tezy debat i wtedy rozpoczęliśmy przygotowania merytoryczne. Przez cały tydzień czytaliśmy, dyskutowaliśmy i pracowaliśmy nad tematami dyskusji, żeby ostatecznie w sobotę przyjechać do Krakowa i stanąć przy mównicy w fazie grupowej mistrzostw. 

Wystąpienia publiczne odbywały się przed sędziami z największych w Polsce organizacji zajmujących się debatami. Po każdej debacie przyznawali oni noty drużynowe oraz osobiste każdemu z mówców. Grupa Wiktorii zwyciężyła wszystkie debaty w fazie grupowej i przeszła tym samym do dnia finałowego, w którym zostało już tylko 16 drużyn.

- Oczywiście pojawił się stres. Największe emocje towarzyszyły nam jednak w dniu finałowym. Wygraliśmy pierwszą debatę, więc morale w drużynie były bardzo dobre. W ćwierćfinale trafiliśmy natomiast na jednego z faworytów – drużynę z Uniwersytetu Warszawskiego. Debata była bardzo wyrównana, a obrady sędziowskie trwały aż 45 minut. Po tym czasie ogłoszono wynik, który okazał się dla nas zwycięski i zapewnił nam miejsce w półfinale, a następnie brązowy medal. Pojawiły się łzy wzruszenia i ogromna radość relacjonuje kościanianka. Przyznaje jednocześnie, że finał mistrzostw Polski były dla niej wielkim marzeniem, które udało się zrealizować po trzech latach od skończenia liceum.

Debata oksfordzka to rodzaj debaty, w której zabronione jest obrażanie bądź wyśmiewanie mówców przeciwnej strony. Dyskusja odbywa się natomiast nad określoną tezą. Debatują przeciwnicy tezy oraz jej obrońcy.

 

(Milena Waldowska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%