Zamknij

Rządowe dofinansowanie dla miasta i powiatu [ZDJĘCIA]

20:42, 22.05.2023 Milena Waldowska Aktualizacja: 22:29, 27.05.2023
Skomentuj

Z udziałem minister Marleny Maląg i wojewody Michała Zielińskiego odbyło się w poniedziałek, 22 maja w Kościańskim Ośrodku Kultury podpisanie umów na dofinansowanie remontów Środowiskowych Domów Samopomocy należących do miasta i powiatu kościańskiego.

Samorząd Kościana otrzyma ponad 5,6 mln zł na zaadaptowanie na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy kamienicy przy ul. Piłsudskiego i Grodziskiej (zobacz: Kamienica na Grodziskiej zostanie przekształcona w ŚDS).  Z kolei do samorządu powiatu kościańskiego trafi ponad 800 tys. zł na rozbudowę ŚDS przy ul. Gostyńskiej. Pieniądze pochodzą z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

W spotkaniu w Kościańskim Ośrodku Kultury uczestniczyło łącznie kilkanaście osób. Ponadto do Kościana zjechało sporo dziennikarzy z regionalnych i ogólnopolskich mediów. Widać temat okazał się dla nich interesujący.

Na początek głos zabrała minister Marlena Maląg. Podkreśliła istotę rządowej polityki społecznej, w tym wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi, seniorów i osób niepełnosprawnych, a także Środowiskowych Domów Samopomocy. – Na terenie kraju mamy 855 Środowiskowych Domów Samopomocy. Korzysta z nich około 35 tysięcy.  Tu w Wielkopolsce są 74 takie domy i korzysta z nich ponad 2,5 tysiąca osób. Ważne jest to, żeby powstawały kolejne takie placówki. Żebyśmy w jednej strony wypełniali białe plamy, a z drugiej podnosili standard świadczonych usług. Umowy, które dzisiaj podpisujemy dotyczą  miejsc, które przede wszystkim będą służyły drugiemu człowiekowi. Dziękuje samorządowcom, że realizujecie te zadania, bo one wychodzą na przeciw oczekiwaniom mieszkańców mówiła minister Maląg.

Następnie kilka słów do zebranych skierowali obecny na spotkaniu poseł Tomasz Ławniczak i wojewoda Michał Zieliński. Pierwszy mówił m.in. o bieżącej polityce rządu, w tym o 800+, darmowych autostradach państwowych i darmowej liście leków dla seniorów już od 65 roku życia. Pochwalił także dobrą współpracę samorządowców powiatu kościańskiego z rządem, co ma duże znaczenie dla lokalnej społeczności. Wojewoda podziękował z kolei samorządowcom za podejmowanie mniej popularnych, ale ważnych spraw społecznych.

Po tym wprowadzeniu przystąpiono do podpisywania umów na dofinansowanie z wojewodą. Z ramienia miasta podpisy złożyli burmistrz Piotr Ruszkiewicz i skarbnik Agnieszka Szukalska, a z ramienia powiatu starosta Henryk Bartoszewski i skarbnik Michał Samoląg.

Potem nastąpiło jeszcze symboliczne przekazanie czeków. Na koniec głos zabrali szefowie samorządów miasta i powiatu. Burmistrz Piotr Ruszkiewicz podkreślił, że dzięki inwestycji poprawi się komfort pracy Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie oraz Środowiskowego Domu Samopomocy. Odwołał się także do dużego znaczenia dla miasta przekazania kamienicy przez radnego Teodora Kubackiego, która zostanie zaadoptowana na potrzeby ŚDS. Z kolei starosta Henryk Bartoszewski zwrócił uwagę na liczne inwestycje powiatu w tej kadencji dotyczące polityki społecznej oraz edukacji.

(Milena Waldowska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%