Zamknij

Kamienica na Grodziskiej zostanie przekształcona w ŚDS

12:14, 22.05.2023 Milena Waldowska Aktualizacja: 13:00, 26.05.2023
Skomentuj

Pojawiły się konkretne plany dotyczące przeznaczenia kamienicy w Kościanie położonej przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Grodziskiej. Budynek ten przekazał miastu wieloletni radny Teodor Kubacki.

W kamienicy powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy. Dziś, czyli w poniedziałek 22 maja po południu w Kościańskim Ośrodku Kultury nastąpi podpisanie umowy na dofinansowanie rządowe w celu adaptacji kamienicy. W spotkaniu będzie uczestniczyć wojewoda wielkopolski Michał Zieliński i minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dofinansowanie w wysokości 5,6 mln zł zostanie przeznaczone na adaptację budynku wraz z podstawowym wyposażeniem. – Najpierw nastąpi podpisanie umowy na dofinansowanie, a następnie będziemy przygotowywali przetarg na wykonawcę, który podejmie się  prac wyjaśnia burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz.

Jak tłumaczy burmistrz od samego początku kamienica zapisana miastu w 2018 roku przez śp. radnego Kubackiego miała być przeznaczona na cele prospołeczne. Życzył sobie tego sam darczyńca, jak i jego rodzina.

– Początkowo myśleliśmy o przeznaczeniu budynku na potrzeby Warsztatów Terapii Zajęciowej, których siedziba mieści się w bloku na os. Jagiellońskim. Po rozmowach z panią dyrektor i przeprowadzeniu wizji lokalnej odstąpiliśmy jednak od tego pomysłu. Budynek nie spełnia bowiem potrzeb dla WTZ-u, które będą miały swoją nową siedzibę w Śmiglu. Potem pojawił się pomysł na zaadoptowanie budynku na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy. Myślę, że to bardzo dobre rozwiązanie. Tym bardziej, że  ŚDS dzieli teraz siedzibę z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kościanie przy ul. Szczepanowskiego. A są to w tej chwili dwie odrębne instytucje. Na tej zmianie zyska więc zarówno OPS jak i ŚDS – podkreśla burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

Sporych rozmiarów kamienica w całości zostanie zaadoptowana na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy. Na piętrze budynku znajdują się obecnie niezamieszkałe mieszkania, a na parterze lokale handlowe. W tej chwili tylko jeden przedsiębiorca wynajmuje lokal od miasta na swoją działalność, ale po uzgodnieniach obu stron, już otrzymał wypowiedzenie i będzie się przenosić w inne miejsce.

(Milena Waldowska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%