Niezwykle uroczyście obchodzono w środę, 26 kwietnia 50 lat istnienia Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Konopnickiej w Kościanie. To wyjątkowe święto grona pedagogicznego i pracowników, a także uczniów szkoły i ich rodziców.
W uroczystości nie mogło zabraknąć gości. Wśród nich byli samorządowcy, a pojawili się nawet posłowie Jan Dziedziczak i Grzegorz Rusiecki. Ponadto obecni byli przedstawiciele różnych instytucji związanych ze szkołą. Nie mogło także zabraknąć obecnych i byłych już nauczycieli szkoły, przedstawicieli rodziców i uczniów.
Zgromadzonych powitał dyrektor szkoły Dawid Olejniczak. – Trudno być obojętnym wobec miejsca, w którym oddało się część swojego życia. Każdy zakątek korytarzy i sal lekcyjnych dzisiaj do nas przemawia. Łączy przeszłość z teraźniejszością. Tradycję z nowoczesnością. A doświadczenie z młodością. Nasza szkoła nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów, ich rodziców, opiekunów, nauczycieli, pracowników obsługi, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Ludzi, dzięki którym wychowankowie zadawali sobie pytania, nie czy, ale jak dążyć do samorozwoju – mówił w swym przemówieniu dyrektor Dawid Olejniczak. – Wokół naszej placówki zawsze też gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby uczniów. Długa jest lista osób, które stworzyły historię szkoły.
Dyrektor przypomniał także pokrótce historię szkoły specjalnej w Kościanie. Jej zalążkiem był utworzony w 1961 roku w ówczesnej Szkole Podstawowej nr 3 oddział specjalny liczący 12 uczniów. Pierwszą nauczycielką tej klasy była Emilia Stępczak Po 10 latach, 1 września 1972 roku w budynku po SP nr 2 powstała 8-klasowa szkoła specjalna pod nazwą „Szkoła Podstawowa nr 5”. Jej dyrektorem została Emilia Stępczak. To zatem rok szkolny 1972/73 był pierwszym dla działalności szkoły. Od 1 września 1994 roku zmieniono nazwę szkoły na Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Konopnickiej. Obecnie do szkoły uczęszcza 238 uczniów.
Po przemówieniu dyrektora przyszedł czas na występy artystyczne uczniów. Trzeba oddać, że były one przygotowane z wysoką starannością i pomysłowością, a dzieci i młodzież pokazały prawdziwy artyzm. Widać było włożoną pracę uczniów i nauczycieli. Dostrzegła to publiczność, a z twarzy oglądających poszczególne punkty programu nie schodził uśmiech. Na koniec oglądający nagrodzili występujących gromkimi brawami.
Kolejnym punktem programu było wręczenie statuetek Przyjaciel Szkoły i podziękowań przez dyrektora szkoły. Następnie przyszedł czas na wystąpienia i podziękowania składane na ręce dyrekcji ze strony gości. Zamiast kwiatów – zgodnie z życzeniem widniejącym na zaproszeniach – goście wręczali pomoce dydaktyczne dla uczniów. Szczególnym momentem tej części uroczystości było wręczenie przez ministra Jana Dziedziczaka odznaczenia państwowego dla Małgorzaty Skałuby, nauczycielki mianowanej z 28-letnim stażem pracy pedagogicznej. Był to medal resortowy Komisji Edukacji Narodowej nadany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Przemysława Czarnka.
Po części oficjalnej odbył się bankiet dla gości.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz