Zamknij

W Kościanie niemrawo, w Krobi robota wre [ZDJĘCIA]

00:17, 21.03.2023 Milena Waldowska Aktualizacja: 12:02, 03.04.2023
Skomentuj

Rewitalizacja Rynku w Krobi w powiecie gostyńskim przebiegała dotychczas z podobnymi problemami jak Rynku w Kościanie. Ten sam wykonawca w obu miastach zszedł z placu budowy. Jednak w Krobi nową firmę wybrano wcześniej niż u nas.

Sytuacja związana z przebudową Rynku w Krobi i w Kościanie wyglądała nieomal identycznie. W obu miastach koniec prac zapowiadano na czerwiec 2022 roku. W obu nie zakończyły się one w terminie. Na tym nie koniec podobieństw, gdyż zarówno w Krobi, jak i w Kościanie głównym wykonawcą była ta sama wyłoniona w przetargu firma, czyli Polskie Surowce Skalne sp. z o.o. z Bielan Wrocławskich. W obu miastach wykonawca przerwał prace w podobnym czasie, czyli w sierpniu 2022 roku żądając większego wynagrodzenia.

Samorządy obu miast pierwotnie przyjęły podobną strategię, czyli próbowały dogadać się z wykonawcą. Zarówno tam, jak i u nas nie przyniosło to efektu. Samorząd Krobi wydał bardzo podobny komunikat do tego, który wystosował burmistrz Kościana 20 września ub. r.  – Informujemy, że pismem z dnia 9 września 2022 r. Gmina Krobia odstąpiła od umowy z wykonawcą robót dotyczących przebudowy rynku w Krobi, tj. firmą Polskie Surowce Skalne Sp. z o.o. Grupa Budowlana. W ocenie gminnego samorządu dotychczasowe zaangażowanie wykonawcy oraz pozostały do wykonania zakres robót znacząco oddalają perspektywę zakończenia prac, co więcej, wobec zaległości i zaniechań wykonawcy taka perspektywa staje się trudna do określenia. ZamawiającyGmina Krobia, nie dostrzegał dostatecznej woli wykonawcy do wypełniania zobowiązań wynikających z umowy, czego dowodem jest fakt opuszczenia przez niego, w dniu 5 sierpnia 2022 r., placu budowy i zaprzestanie wykonywania robót budowlanychtak brzmiał fragment komunikatu opublikowanego na FB Gminy Krobia.

Inne rozwiązania

Dalej scenariusz w obu miastach już się trochę zmienia. O ile w Kościanie zdecydowano się na ogłoszenie przetargu na dokończenie prac, co uczyniono w styczniu tego roku, w Krobi władze postanowiły wybrać nowego wykonawcę w trybie negocjacji bez ogłoszenia.Zgłosiło się kilka firm i jeszcze w grudniu gmina Krobia podpisała nową umowę z miejscowym przedsiębiorcą, czyli firmą Patryka Borowczyka z Krobi, która zadeklarowała wykonanie wszystkich prac za blisko 2,8 mln zł. Pracownicy nowego wykonawcy pojawili się na placu budowy w połowie stycznia, a efekty ich dotychczasowych robót są już wyraźnie widoczne. Choć do wykonania po przejęciu budowy mieli więcej, niż pozostało w Kościanie. Termin na realizowanie zadania firma ma do 15 maja.

Tymczasem w Kościanie nowy wykonawca, którym jest PB Haus Sp. z o.o. Sp. k. z Leszna po podpisaniu umowy z burmistrzem 14 marca, rozpoczął właśnie prace w zakresie porządkowania placu budowy i przygotowań do nasadzeń drzew. Na realizację całego zadania ma 23 tygodnie, czyli powinien je zakończyć w drugiej połowie sierpnia.

Kawy więc w letnim ogródku na Rynku czy ul. Wrocławskiej tego lata raczej się już więc nie napijemy, mimo składanych takich deklaracji w sierpniu ubiegłego roku przez byłą wiceburmistrz Kościana Kingę Czarnecką.

Fot. UM Kościan, gostyn24.pl

(Milena Waldowska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%