Zamknij

Witają wiosnę w kolorowych skarpetkach

00:13, 21.03.2023 Milena Waldowska Aktualizacja: 03:05, 27.03.2023
Skomentuj

Z okazji Dnia Zespołu Downa i Dnia Kolorowej Skarpetki, który przypada 21 marca, podopieczni i pracownicy Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy upiekli ciasteczka w kształcie skarpetek, uszykowali kotyliony, a także ozdobili placówkę kolorowymi skarpetkami nie do pary.

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy to dawniejszy Ośrodek Wsparcia. Jego podopieczni w wesołych nastrojach odwiedzili w poniedziałek, 20 marca Szkołę Podstawową nr 3 im. F. Stamma z Oddziałami Integracyjnymi w Kościanie oraz Dom Pomocy Społecznej w Jarogniewicach. Z kolei na 21 marca mają zaplanowane odwiedziny m.in. pracowników Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Kościanie oraz po sąsiedzku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

 21 marca poza Pierwszym Dniem Wiosny przypada także Światowy Dzień Zespołu Downa. Data obchodów jest symboliczna. Przypada na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie wady genetycznej jaką jest zespół Downa. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia –  trisomia 21. Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych, promowanie ich praw do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

 Symbolem tego dnia są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby niepełnosprawne, a jednocześnie pokazują, że mimo odmienności są radosnymi, pełnymi życia ludźmi.

(Milena Waldowska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%