Zamknij

VIII Targi Edukacji i Pracy w Racocie [ZDJĘCIA]

13:29, 09.03.2023 Milena Waldowska Aktualizacja: 16:15, 21.03.2023
Skomentuj

W środę, 8 marca w Racocie odbyły się targi edukacji i pracy skierowane głównie do młodzieży ósmych klas szkół podstawowych. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a z zaproszenia postanowiło skorzystać wiele szkół.

Podczas dwugodzinnej imprezy w hali sportowej przy Zespole Szkół w Racocie było wesoło i głośno. Uczniowie z kilkunastu szkół powiatu kościańskiego, a nawet spoza powiatu zapoznawali się z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych z całego regionu. Mogli także z bliska przyjrzeć się różnym zawodom, które prezentowało kilka firm oraz cechy rzemiosł. Uzupełnieniem dla oferty wystawienniczej były instytucje wspierające doradztwo zawodowe i Urząd Pracy.

W tym roku mamy 25 stoisk, w tym jest 17 szkół z całego regionu, jak Liceum Ogólnokształcące z Kościana oraz licea z Leszna, a także zespoły szkół ponadpodstawowych z naszego powiatu oraz powiatów ościennych. Wśród szkół, które przyjęły nasze zaproszenie są z kolei głównie placówki z gminy Kościan, w tym z Racotu, Starego Lubosza, Bonikowa, Oborzysk, Czacza, Bronikowa, Głuchowa wylicza Michał Banaszak, doradca zawodowy w racockiej szkole i główny organizator wydarzenia.

Impreza w Racocie ma długą tradycję, ale tym razem odbyła się po trzech latach przerwy związanej z pandemią. – Mamy już swoje wieloletnie kontakty. Jesteśmy dosyć rozpoznawalni i wszyscy z chęcią do nas przyjeżdżają. Myślę, że tegoroczna oferta jest szeroka, choć bywały lata, że mieliśmy po 40 wystawców. Ale myślę, że po takiej przerwie, jest tu dzisiaj całkiem nieźle podkreśla Michał Banaszak.

Poza szeroką ofertą edukacyjną i zawodową, nie mogło także zabraknąć rozrywki. Uczniowie mogli raczyć się przekąskami przygotowanymi przez klasy gastronomiczne oraz restauracje, a także podziwiać występy artystyczne przygotowane przez kolegów. Najważniejsze jednak, że młodzież w jednym miejscu i czasie mogła przyjrzeć się ofercie.

W tym roku widzimy, że jest duże zainteresowanie ofertami związanymi z urodą i ze zdrowiem. Wciąż popularnością wśród uczniów cieszą się także konkretne fachy jak stolarz czy budowlaniec. Ale i oferta liceów ogólnokształcących dla wielu uczniów jest atrakcyjna, w tym możliwość solidnej nauki języków obcych mówi Grzegorz Kozak, doradca zawodowy z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Lesznie, które było współorganizatorem targów.

Ważne jest także to, że każdy uczeń na targach miał możliwość przyjrzeć się poszczególnym zawodom i zobaczyć, jak wyglądają one z bliska. – Zawsze powtarzam uczniom, że jeżeli mają predyspozycje kulinarne, lubią piec, mają poczucie smaku, ale również zdolności manualne, jak chociażby lepienie figurek z plasteliny, to zawód cukiernika mógłby być dla nich odpowiedni. Warto spróbować i się przekonać. W naszej firmie dajemy możliwość odbycia praktyki zerowej, czyli przyjścia na jeden dzień próbny i przyjrzenia się zawodowi cukiernika od strony przemysłowej. Wtedy młodzież najlepiej może się przekonać, czy byłby to dla nich zawód odpowiedni na lata zauważa Paulina Walenciak z Piekarni i Ciastkarni Walenciak.

Fot. Milena Waldowska

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%