Zamknij

Zmiany w wywozie śmieci od nowego roku

14:45, 31.12.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 14:45, 31.12.2022
Skomentuj
Mieszkańców gmin należących do Związku Międzygminnego Centrum Zagospodarowania Odpadami SELEKT od stycznia czekają zmiany w gospodarce odpadami. Dotyczą one częstotliwości wywozu wybranych odpadów, a także firm, które będą obsługiwać poszczególne gminy. Nie będzie natomiast podwyżek za śmieci.

Pierwsza zmiana dotyczy częstotliwości wywozu bioodpadów. W 2023 roku w okresie styczeń-marzec te odpady będą odbierane od mieszkańców raz w miesiącu, a nie jak było to dotychczas, dwa razy w miesiącu. Częstotliwość odbioru odpadów co dwa tygodnie powróci w kwietniu i potrwa do listopada włącznie.

- W miesiącach zimowych ilość bioodpadów jest znikoma. Zaczyna się to zmieniać zawsze na wiosnę, kiedy dochodzą znaczne ilości odpadów zielonych - wyjaśnia Dorota Lew-Pilarska, szefowa Zarządu Związku Międzygminnego CZO SELEKT w Czempiniu.- W związku z tym nieekonomiczne jest wyjeżdżanie przez firmy prowadzące wywóz odpadów w okresie od grudnia do marca z taką częstotliwością. W takiej sytuacji ponosiłyby one wyższe koszty obsługi mieszkańców, aniżeli wyniósłby ich zarobek.

Dla większości mieszkańców ta miana faktycznie nie ma większego znaczenia, choć pojawiają się także głosy niezadowolenia. Przewodnicząca związku przekonuje jednak, że między innymi dzięki ograniczeniu częstotliwości wywozu odpadów, możliwe było zachowanie tych samych cen za wywóz śmieci od nowego roku. Ogłoszone pod koniec roku przetargi okazały się korzystne. - Jeżeli oferowane ceny przez firmy w przetargach byłyby wyższe od zakładanych przez związek, musiałaby nastąpić podwyżka cen dla mieszkańców. Tak się jednak nie stało. Przetargi wyszły bardzo korzystnie właśnie ze względu na zapisy dotyczące realizacji umowy, w tym częstotliwości wywozu poszczególnych odpadów - przekonuje Dorota Lew-Pilarska.

W związku z przeprowadzonymi przetargami, od stycznia zaczną obowiązywać nowe umowy z firmami wywozowymi, które będą realizować zadania związane z wywozem odpadów od mieszkańców przez najbliższe 24 miesiące. W niektórych gminach przetargi wygrały inne firmy niż dotychczas, dlatego nastąpi zmiana przedsiębiorstw obsługujących mieszkańców. W naszym powiecie tak będzie w Kościanie, a także w gminie Kościan. Jeśli chodzi o miasto, najkorzystniejszą ofertą okazała się ta złożona przez kościański oddział Remondis Sanitech Poznań Sp. z o.o. Z kolei w gminie wiejskiej mieszkańców będzie obsługiwać śmigielska firma Remli Anna Majewska. Przypomnijmy, że przez ostatnie kilkanaście miesięcy w obu gminach śmieci od mieszkańców odbierała spółka Komunalnik z Nysy. Jedynie w Czempiniu obędzie się bez zmian, a przetarg ponownie wygrała spółka PreZero Service Zachód Sp. z o.o.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%