Zamknij

Podpisano umowę na budowę Centrum Kształcenia

14:05, 28.12.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 01:03, 15.03.2023
Skomentuj

Podpisanie umowy odbyło się w siedzibie starostwa 28 grudnia. Poza sygnitariuszami umowy przy jej podpisywaniu obecni byli członkowie zarządu powiatu kościańskiego oraz pracownicy starostwa.

Główne prace budowlane o wartości blisko 8 mln zł wykona firma Budomont, która wygrała przetarg na realizację inwestycji. Łącznie przetarg był rozpisany na dziewięć pozycji, a kolejne umowy będą podpisywane w najbliższym czasie. - Suma wszystkich ofert mieści się w granicach kwoty przewidzianej przez zarząd na to przedsięwzięcie. Tak więc dość szczęśliwie dla nas ułożyły się złożone oferty, a kosztorysy zostały dobrze przygotowane - ocenia starosta Henryk Bartoszewski. - Osobiście cieszymy się, że miejscowa firma wygrała przetarg. Zawsze jest to wsparcie dla lokalnego rynku pracy. Firma ta wykonywała na terenie powiatu wiele istotnych budynków, przy tej samej szkole budowała także halę sportową.

Wartość całego zadania wynosi około 11 mln zł. Powiat otrzymał na nie wsparcie w wysokości 9 mln 350 tys zł w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Wkład własny samorządu wyniesie 15 proc. wartości inwestycji. Pozostałe rozpisane przetargi dotyczą natomiast głównie wyposażenia poszczególnych pracowni. Będą to pracownie: obrabiarki CNC, mechatroniki, spawalnictwa, gazownicza, komputerowa i fryzjerstwa. Pracownie mają być świetnie wyposażone, z najnowocześniejszym sprzętem.

- To jest bardzo ważne dzisiaj, aby młodzież nie wyjeżdżała stąd w poszukiwaniu lepszej oferty edukacyjnej. Będziemy się starali jak najlepiej poszerzać ofertę. Choć sam budynek z wyposażeniem nie wystarczą, potrzeba jeszcze bardzo dobrej kadry do kształcenia praktycznego. Nasza obecna kadra niestety już się zestarzała i widzimy pod tym względem braki. A nowe kierunki kształcenia będą stanowiły dodatkowo kolejne wyzwanie. Musi być człowiek, który będzie prowadził zajęcia - podkreśla starosta.

Prace budowlane firma Budomont powinna rozpocząć już w styczniu, a na ich wykonanie będzie mieć 1,5 roku. Budynek planowo ma stanąć do maja 2024 roku, by w okresie wakacyjnym był czas na urządzenie pracowni. Uczniowie zaczną z nich korzystać od września 2024 roku.

Fot. Milena Waldowska

 

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%