Zamknij

PGNiG odkryło złoża gazu w gminie Czempiń

12:16, 29.10.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 01:25, 15.03.2023
Skomentuj

Złoża gazu ziemnego zostały odkryte w okolicach Piotrowa Drugiego. Ich znalezienie to efekt poszukiwań prowadzonych od kilku lat. Burmistrz gminy Czempiń cieszy się z odkrycia, choć nie chce na razie dzielić skóry na niedźwiedziu.

O odkryciu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało w czwartek, 27 października. Nowe zasoby gazu ziemnego o łącznym wolumenie ok. 600 mln m sześc. odkryto w gminie Czempiń oraz w Nowym Mieście nad Wartą w powiecie średzkim.

Według szacunków PGNiG proces zagospodarowania nowych złóż potrwa około 3 lat. Łączne wydobycie ma sięgnąć około 20 mln m sześc. rocznie. Dla porównania Polska według danych Eurostatu zużyła w ubiegłym roku 23,4 mld m sześc. gazu. Średnie roczne zużycie gazu w domu wolnostojącym to z kolei 2,6 tys. m sześc. rocznie.

- Wiedzieliśmy, że od kilku miesięcy trwały prace poszukiwawcze na terenie naszej gminy. Z uwagą czekaliśmy na wyniki - mówi burmistrz Czempinia Konrad Malicki. - Cieszymy się, bo to bardzo dobre informacje dla odbiorców gazu. Dla gminy być może i też, bo jeżeli to wydobycie faktycznie zostanie uruchomione, to przy obecnym stanie prawnym gmina mogłaby liczyć na opłaty eksploatacyjne z tego tytułu.

Burmistrz jednocześnie uczula, że należy w związku z tą informacją zachować umiarkowany entuzjazm. Uruchomienie złoża potrwa kilka lat, jeżeli byłyby to 3 lata, jak zapowiada PGNiG, to byłaby bardzo dobra wiadomość. - To nie jest pierwsze złoże, które zostało znalezione na terenie naszej gminy. Ale z poprzednim, pomimo, że od odkrycia minęło wiele lat, nic się nie dzieje. Poza tym stan prawny wiemy jaki jest dziś, nie wiemy jaki będzie za kilka lat. Czy będziemy mogli liczyć na opłatę eksploatacyjną. Dlatego nie chcemy teraz dzielić skóry na niedźwiedziu, zobaczymy co przyniesie najbliższy czas - podkreśla burmistrz.

Samorząd Czempinia nie ma jeszcze informacji, jak duże złoża znajdują się konkretnie na terenie gminy Czempiń. PGNiG poinformowało natomiast, że odkryte zasoby zawierają gaz zaazotowany o wysokiej, jak na ten rejon Polski, zawartości metanu, wynoszącej ponad 75 proc. Zasoby znajdują się w utworach geologicznych czerwonego spągowca, które od kilku lat stanowią jeden z głównych obszarów działalności poszukiwawczej spółki w zachodniej Polsce.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%