Trwająca od maja 2021 roku modernizacja Stacji Uzdatniania Wody na kościańskich Łazienkach dobiegła końca. W piątek okazały i nowoczesny obiekt mieli okazję zwiedzić jako pierwsi uczestnicy konferencji branżowej dla wodociągowców.
Obiekt został świeżo oddany do użytkowania, a stacja pracuje w tej chwili w trybie rozruchu. Wartość zadania to blisko 10,7 mln zł, a zrealizowała je spółka Hydro-Marko. Inwestycję udało się rozpocząć dzięki pozyskaniu funduszy unijnych, które jednak nie były wystarczające, aby zrealizować zadanie w całości. Brakującą kwotę Wodociągi Kościańskie pokryły z własnego budżetu oraz pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
Stacja Uzdatnia Wody Łazienki została wybudowana w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Choć to zdecydowanie mniejszy obiekt niż drugi należący do Wodociągów znajdujący się przy ul. Jesionowej, również ważny pod względem możliwości dostarczania wody mieszkańcom. Po przeprowadzonych pracach obiekt stał się jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Zwiększył swą kubaturę czterokrotnie oraz produkcję wody z 25 metrów sześciennych na godzinę, do 120 na godzinę.
Goście wizytujący obiekt, czyli uczestnicy konferencji "Warsztaty dla eksploatatorów stacji uzdatniania wody" byli pod dużym wrażeniem tego co zobaczyli. Powitali ich burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz i prezes Wodociągów Kościańskich Dawid Borkowski. O technologii zmodernizowanej stacji opowiedział natomiast gościom dr inż. Łukasz Weber, specjalista ds. inżynierii środowiska, który świadczy usługi w wielu przedsiębiorstwach wodociągowych w całej Polsce w zakresie uzdatniania wody, a który projektował i nadzorował przebudowę kościańskiej stacji. – Wody tutaj są trudne. Do usunięcia na tej stacji mamy żelazo, mangan jon amonowy, siarczany – wyliczał Łukasz Weber. - Mamy w związku z tym dwustopniową filtrację na filtrach ciśnieniowych. Jest również nanofiltracja, której celem jest usunięcie siarczanów i obniżenie twardości. Jest również dezynfekcja i cała gospodarka popłuczynami. Bo ich ilość oraz osadów powstających na obiekcie jest spora. Żeby zmniejszyć te straty procesowe został zaprojektowany układ zawracania wód popłucznych. Jednym słowem procesów technologicznych i towarzyszących jest trochę.
Do procesów przeprowadzanych na stacji odniósł się obecny podczas wizytacji prof. Marek Sozański z Politechniki Poznańskiej. – W mojej 50-letniej działalności w branży, nie widziałem trudniejszej wody, jeśli chodzi o wody podziemne, która byłaby ujmowana. Eksploatacja tutaj jest trudna, tak wiec sporo procesów musi być tutaj dopilnowanych. Można więc pogratulować odwagi, że się panowie wzięliście za tą wodę i ją uporządkowaliście. Mieszkańcy powinni być zadowoleni – mówił prof. Sozański zwracając się do prezesa Borkowskiego i dra Webera.
Oczywiście procesy technologiczne są bardzo ważne, ale warto zwrócić także uwagę na projekt budowlany budynku, jak i całej Stacji, która zajmuje spory obszar. Trzeba przyznać, że budowla bardzo dobrze wpisuje się swym wyglądem w krajobraz rekreacyjnych i zielonych Łazienek. Na pewno go nie szpeci, a wręcz przeciwnie - dodaje mu jeszcze elegancji. Duże okna do samej podłogi w budynku sprawiają natomiast, że staje się częścią otoczenia, które można obserwować będąc w jego wnętrzu. Z kolei przebywając na zewnątrz widać, co dzieje się w środku.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz