Zamknij

Plan obchodów Święta Wojska Polskiego

08:16, 11.08.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 08:16, 11.08.2022
Skomentuj
Przed nami Święto Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji w Kościanie i gminie Kościan odbędą się uroczystości.

W tym roku uroczystość upamiętnienia rodaków poległych za Ojczyznę odbędzie się 15 sierpnia w południe na starym cmentarzu parafialnym w Kościanie, gdzie zostaną złożone kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Ojczyzny.

LOK Kościan zaprasza natomiast na Zawody Strzeleckie na strzelnicę mieszczącą się na Placu Wolności 21. Zapisy zaczną się o godz. 12.00, natomiast finały rozpoczną się o godz. 14.00. Po zawodach nastąpi ich podsumowanie. Dzień wcześniej zaplanowano Turniej Ligi Strzeleckiej LOK Kościan 2022.

Najbogatsze uroczystości odbędą się w Turwi. Ich organizatorem jest po raz kolejny Fundacja "Bonum adipisci" - Dążyć do dobra, wspierana przez Urząd Gminy oraz miejscowe sołectwo. Tegoroczne obchody będą mieć szczególny charakter, bowiem tego dnia zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca urodzonego w Turwi Kazimierza Grudzielskiego, późniejszego generała i dowódcy walk na kilku frontach powstania wielkopolskiego. Tablica znajdzie się na pomniku upamiętniającym poległych w latach 1914-1920 mieszkańców miejscowości. Będzie to jeden z elementów części oficjalnej uroczystości.

Następnie wraz z orkiestrą i grupą rekonstruktorów ze Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej uczestnicy przejdą na teren przyszkolny, gdzie zasadzone zostaną dwa drzewa na pamiątkę generałów z Turwi - Chłapowskiego i Grudzielskiego. Po tym punkcie zacznie się piknik wojskowy z grami sprawnościowymi dla najmłodszych podczas którego krótki występ dadzą "Turewianki". Bedzie to również czas na wspólne biesiadowanie. Przy okazji obchodów dr Emilian Prałat otrzyma z rąk ministra Jana Dziedziczaka przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, medal "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%