Zamknij

Ostatnia szansa na wykorzystanie bonu turystycznego

20:40, 13.07.2022 Redakcja Aktualizacja: 20:41, 13.07.2022
Skomentuj
Tegoroczne wakacje to ostateczny moment, by wykorzystać bon turystyczny. Na blisko 434 tys. uprawnionych do niego w Wielkopolsce osób, wciąż nieaktywnych jest ponad 81 tys. bonów. Ważność bonów upływa 30 września.

Od sierpnia 2020 r. za pomocą bonu rodzice mogą płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski. - Do tej pory transakcje opłacone przez Wielkopolan za pośrednictwem bonu wyniosły 245 mln zł. Spośród 434 tys.  przyznanych bonów aktywowano ponad 81  proc., czyli prawie 353 tys. Wciąż nieaktywnych pozostaje ponad 81 tys. bonów na kwotę 56 mln zł. Warto się pospieszyć, bo bon ważny jest do końca września. Po tym terminie nie będzie można już nim zapłacić wypoczynku ani pobytu w hotelu - informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Komu przysługuje bon?

Bon przyznawany jest na dziecko urodzone do końca 2021 roku, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł, jednak, aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Bon dostępny tylko na PUE

Bon turystyczny jest dostępny tylko na Platformie Usług Elektronicznych. Jak zapewnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych aktywacja bonów jest bardzo prosta. Rodzic, który pobiera świadczenie 500 plus na dziecko taki bon ma u siebie na profilu PUE. Wystarczy wejść na swój profil, w zakładkę "ogólny", następnie po lewej stronie ekranu odnajdziemy zakładkę "bon turystyczny". Po kliknięciu w nią zostaniemy poproszeni o uzupełnienie niezbędnych danych kontaktowych, czyli adresu email i numeru telefonu komórkowego, po czym przechodzimy do aktywacji. Zarówno aktywacja, jak i płatność bonem turystycznym nie wymaga skomplikowanych czynności. Aktywować bon można w dowolnym momencie, nawet na dzień przed planowanym wyjazdem.

Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego. Ma on unikalny 16-cyfrowy numer. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Można nim płacić kilkakrotnie, aż do wyczerpania kwoty. Bon turystyczny ważny jest do końca września tego roku. Do tego czasu trzeba zrealizować płatność bonem, zaś sama usługa może się odbyć nawet po tej dacie.

Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl  oraz www.polska.travel.

Dla wszystkich, którzy mają pytania związane z funkcjonowaniem bonu, ZUS uruchomił specjalną infolinię, czynną codziennie w godz. 7.00 - 20.00, pod numerem: 22 11 22 111,  pytania można też zadawać pisząc na adres: [email protected].

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%