Zamknij

Dofinansowanie na usunięcie azbestu

11:53, 13.07.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 11:53, 13.07.2022
Skomentuj
Wójt gminy Kościan przypomina o możliwości ubiegania się o dofinansowanie demontażu, transportu i unieszkodliwienia wyrobów zawierających azbest ze środków gminnego budżetu. O pieniądze można ubiegać się do 30 września.

Zgodnie z zasadami wnioski o dofinansowanie przyjmowane są od 1 stycznia do 30 września roku poprzedzającego rok, w którym ma zostać udzielone dofinansowanie. Oznacza to więc, że u osób które złożą wniosek w tym roku, demontaż będzie mógł nastąpić w 2023 roku. Wysokość dofinansowania wynosi 80 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych, nie może jednak przekroczyć kwoty 3,5 tys. zł.

O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. osoby fizyczne, osoby prawne, wspólnoty mieszkaniowe oraz przedsiębiorcy posiadający nieruchomość, która posiada zamontowany azbest. Co istotne, uzyskanie dotacji w jednym roku nie wyłącza możliwości składania wniosku w kolejnych latach.

Każdy otrzyma dofinansowanie

Jak zapewnia gmina, wszyscy, którzy złożą prawidłowy wniosek, otrzymają dofinansowanie. - Wnioski przyjmujemy z rocznym wyprzedzeniem, by móc oszacować jakie jest zapotrzebowanie i by każdy, kto się ubiega o dotację, mógł ją otrzymać - wyjaśnia Mariusz Sikorski, inspektor ds. ochrony środowiska w Urzędzie Gminy Kościan. - Jeżeli ktoś ma gospodarstwo, w którym kilka budynków jest pokrytych dachem z azbestu, może co roku ubiegać się o dofinansowanie na jeden z budynków.

Każdego roku gmina przyjmuje około 25 takich wniosków. W tym roku złożono dopiero dwa, więc Urząd Gminy zachęca do ich składania. Warto to uczynić, tym bardziej, że usunięcie azbestu nie ominie żadnego właściciela. Zgodnie z Program oczyszczania kraju z azbestu, za graniczną datę unieszkodliwienia azbestu wskazano rok 2032. Gmina w przyszłym roku zamierza przeprowadzić inwentaryzację, ile jeszcze dachów pokrytych azbestem zostało na terenie gminy Kościan.

Regulamin dofinansowania oraz wniosek można pobrać pod linkiem: https://bip.gminakoscian.pl/bip/6562.html. Szczegółowe informacje w gminie na temat dofinansowania można uzyskać od inspektora ds. ochrony środowiska, gospodarki komunalnej i lokalowej, Mariusza Sikorskiego pod numerem tel. 65 512 10 01 wew. 47.

Szkodliwość azbestu

Azbest jest przyczyną pylicy azbestowej, chorób opłucnej (w tym międzybłoniaka), oraz nowotworów (raka oskrzela, jajnika, nerki i krtani).

Szkodliwość włókien azbestowych zależy od średnicy i długości włókien. Większe włókna nie są tak szkodliwe, gdyż w większości zatrzymują się w górnych drogach oddechowych, skąd są usuwane przez rzęski, włókna bardzo drobne są usuwane przez system odpornościowy.

Najbardziej niebezpieczne nie są włókna długie (>5 μm), lecz cienkie (do 0,01 μm) - przenikają one do dolnych dróg oddechowych, wbijają się w płuca, gdzie pozostają i w wyniku wieloletniego drażnienia komórek wywołują nowotwory. Pierwsze wzmianki na temat szkodliwości azbestu pojawiły się już w latach 1900-1920. W roku 1910 francuskie badania potwierdziły szkodliwy wpływ azbestu na organizm człowieka. U osób stykających się z azbestem rak płuc został uznany za chorobę zawodową.

Ryzyko wchłaniania włókien azbestowych występuje podczas pracy z minerałami azbestowymi oraz podczas kruszenia i obróbki produktów azbestowo-cementowych. W roku 1997 zakazano wprowadzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej azbestu i wyrobów zawierających azbest, produkcji wyrobów zawierających azbest oraz obrotu azbestem i wyrobami zawierającymi azbest.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%