Zamknij

Wójt gminy Kościan z absolutorium i wotum zaufania

12:45, 15.06.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 12:47, 15.06.2022
Skomentuj
Podczas wtorkowej sesji radni udzielili wójtowi jednomyślnie absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2021 rok, a także wotum zaufania za działania w minionym roku.

Najpierw w programie sesji przewidziano debatę nad raportem o stanie gminy. Jest to obszerny dokument opisujący wszystkie aspekty działania gminy w danym roku. Radni nie mieli jednak żadnych uwag do raportu, więc przystąpiono do głosowania nad wotum zaufania. Wszyscy obecni radni zagłosowali za.

Następnie wójt przeszedł do omówienia realizacji budżetu za 2021 rok. Budżet gminy Kościan w ubiegłym roku osiągnął po stronie dochodów 102 699 642,10 zł, a po stronie wydatków kwotę 104 086 401,94 zł. Zarówno dochody jak i wydatki, pomimo trudnego roku związanego z pandemią covid-19, zostały zrealizowane na wysokim poziomie. Po stronie wydatków najwięcej środków z budżetu gminy przeznaczono na zadania związane z opieką społeczną i świadczeniami 500+ (29,3%) oraz bieżące zadania oświatowo-wychowawcze (25,2%). Na gospodarkę wodno-ściekową wydano łącznie 14,6% budżetu, a na budowę i utrzymanie dróg - 13,6%. W roku 2021 Gmina Kościan przeznaczyła na inwestycje kwotę ponad 27 mln zł. Środki te zasiliły głównie inwestycje drogowe (48%) oraz związane z gospodarką ściekową (25%).  

Przed przystąpieniem do głosowania nad udzieleniem absolutorium z wykonania budżetu za 2021, wnioski z wykonania budżetu przedstawiła przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Kościan. - Dzisiejsza sesja jest ważna zarówno dla pana wójta, jak i dla nas radnych. Konsekwencją wszystkich uchwał w ciągu całego roku jest dzisiejsze podsumowanie naszej pracy - oceniła Marieta Szkudlarska, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej. - Pomimo, że miniony rok był bardzo trudny i działaliśmy w okresie pandemii, to jednak gmina Kościan poradziła sobie bardzo dobrze. Było przeprowadzonych mnóstwo inwestycji.

Wnioski Komisji Rewizyjnej zaopiniowała także Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu, o czym poinformował przewodniczący Rady Gminy, Jan Szczepaniak. Następnie przystąpiono do głosowania. Radni jednomyślne udzielili wójtowi absolutorium z wykonania budżetu za 2021 rok. Po przegłosowaniu uchwały wójt przyjął zwyczajowe kwiaty i gratulacje z rąk przewodniczącego Rady i jego zastępcy. Otrzymane kwiaty wójt Andrzej Przybyła w podziękowaniu przekazał byłej już skarbnik gminy, Danucie Marciniak, która w ubiegłym roku była odpowiedzialna za finanse gminy.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%