Zamknij

W hołdzie ofiarom Katynia [ZDJĘCIA]

09:56, 14.04.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 09:56, 14.04.2022
Skomentuj
Z okazji 82. rocznicy zbrodni katyńskiej samorządowcy Ziemi Kościańskiej w środę, 13 kwietnia, oddali hołd Polakom zamordowanym przez Rosjan na Wschodzie, w tym mieszkańcom powiatu kościańskiego.

W uroczystości, która odbyła się pod Kościańskim Krzyżem Wschodu na starym cmentarzu parafialnym w Kościanie udział wzięli burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Kościana Dawid Olejniczak, wójt gminy Kościan Andrzej Przybyła, zastępca wójta Mirosław Duda, radny gminny Mirosław Mądry, przewodnicząca Rady Powiatu Kościańskiego Iwona Bereszyńska, i sekretarz starostwa Maja Moskwa. Wartę honorową pełnili członkowie Stowarzyszenia Strzeleckiego i Historycznego im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej.

Dziękując wszystkim za obecność burmistrz Kościana przypomniał okoliczności zbrodni katyńskiej. Nawiązał także do aktualnej sytuacji politycznej i ataku Rosji na Ukrainę.

Na tablicach kościańskiego Krzyża Wschodniego upamiętniono 62 osoby zamordowane na Wschodzie. Tablice odsłonięto w 2007 roku. Cokół pod krzyżem nosi ślady po ostrzale. Są to ślady "zabawy" niemieckich okupantów.

W marcu 1940 roku w lesie katyńskim rozstrzelano 4 421 osób, w Charkowie - 3 820, w Twerze - 6 311 osób. W innych obozach i więzieniach zamordowano 7 305 Polaków.

Zbrodnia Rosjan dotknęła praktycznie każdej, nawet najmniejszej miejscowości w naszym powiecie. Do 1989 roku mówienie o Katyniu i o zbrodniach radzieckich było zakazane.

Fot. Starostwo Powiatowe w Kościanie

(Milena Waldowska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%