Zamknij

Ekogroszek - paliwo na obecne czasy

13:00, 12.04.2022 Materiał zewnętrzny Aktualizacja: 13:00, 12.04.2022
Skomentuj
Widmo braków w dostawach gazu ze wschodu lub nawet całkowite zakręcenie kurka przez Rosjan, budzi w mieszkańcach polskich gospodarstw domowych i bloków pewne obawy. W nienajlepszej sytuacji są teraz ludzie, którzy zdecydowali się ostatnimi czasy na wymianę kotła grzewczego na gazowy.

Osób takich może być całkiem sporo, a to za sprawą wprowadzanych przez rząd przepisów, które nakazują wymianę pieców. Mimo importowania znacznych ilości węgla -  z tego samego zresztą kierunku - Polska posiada ciągle jeszcze bogate złoża tego paliwa, których eksploatacja może zostać wznowiona. Węgiel zdaje się więc rozwiązaniem bezpieczniejszym w obecnych i nadchodzących niepewnych czasach.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek, to produkt pozyskiwany z węgla kamiennego oraz brunatnego. Proces produkcji, poprawia jego parametry oraz pozwala na czystsze spalania, które produkuje mniej zanieczyszczeń. Można kupować go na składzie węglowym na tony lub w mniejszych pakietach -  dwudziestu kilku lub kilkudziesięciu kilogramowych workach. Nabyć można go również często w składach budowlanych, co pozwala zaopatrzyć się w nowy worek nawet w drodze z pracy, czy w ramach innych zakupów. To bardzo duża zaleta dla wszystkich tych, którzy nie posiadają dużo miejsca na składowanie opału.

Dostępne rodzaje podajników

Węgiel tego typu, jest przystosowany do kotłów z podajnikiem, które obecnie są standardowym wyposażeniem pieców. Wyróżnić można trzy ich rodzaje. Są to podajniki ślimakowe, rynnowe i tłokowe. Dwa pierwsze, są bardzo podobne konstrukcją - w obu rozwiązaniach występuje zresztą ślimak. Rozwiązanie rynnowe pozwala jednak na efektywne spalanie paliwa nieco gorszej jakości i takiego z większą ilością zanieczyszczeń. Podajniki tłokowe nie są zbyt często spotykane, a to za sprawą dużej produkcji dymu i osadzającej się w przewodzie kominowym sadzy, przy zastosowaniu tego rozwiązania.

Odpowiedni komin

Niemniej ważny niż kocioł jest odpowiedni komin. Pamiętać należy, że nie każdy będzie dobrze współpracował z kotłem z podajnikiem na ekogroszek. Jeśli nasz dom lub mieszkanie było budowane więcej niż dwie dekady temu, to komin jest prawie na pewno murowany i zapewne nie posiada wkładu stalowego lub ceramicznego. Przy ekogroszku taki wkład to absolutne minimum do prawidłowej kultury pracy kotła. Jeśli jesteśmy dopiero co na etapie projektu domu lub planujemy dopiero rozpocząć budowę, to zapoznajmy się z tym jak działają i czym są systemy kominowe. Rozwiązania takie poradzą sobie z każdym rodzajem pieca. Systemy takie są także proste i wygodne w montażu oraz bardzo trwałe.

Występują one w wariantach zarówno do zabudowy bloczkami, jak i do zastosowania bez dodatkowych elementów murowanych. Opcjonalne jest także miejsce umieszczenia takiego komina - nie musi się ona znajdować nawet wewnątrz budynku. Pozwala to na sprawne przejście na ogrzewanie kotłem bez względu na stosowaną dotychczas technologię grzewczą oraz układ wewnętrzny ścian w naszej nieruchomości.

(Materiał zewnętrzny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%