Zamknij

Apele o usunięcie sowieckiej gwiazdy

05:07, 26.03.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 13:51, 15.03.2023
Skomentuj

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej poruszono kwestię czerwonej gwiazdy znajdującej się na obelisku należącym do kwatery żołnierzy radzieckich na cmentarzu parafialnym w Kościanie. Sprawę poruszono w kontekście rosyjskiej agresji względem Ukrainy.

Swoje refleksje dotyczące komunistycznego symbolu wypowiedział podczas posiedzenia radny Łukasz Naglik. Ponadto wystosował oficjalne pismo w tej sprawie do burmistrza.

W związku z sygnałami, jakie otrzymuję od mieszkańców Kościana, zwracam się z prośbą o przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących ewentualnego usunięcia z kościańskiego cmentarza symbolu gwiazdy Armii Czerwonej. Temat nie jest nowy i od lat wywołuje emocje i skrajne opinie. W kontekście aktualnych wydarzeń na Ukrainie, problem powrócił ze zdwojoną mocą i moim zdaniem nadszedł czas, aby się tą sprawą zająć - podkreślił radny Naglik.- Dodam, że w powyższej kwestii nie chodzi o zlikwidowanie grobów poszczególnych żołnierzy, lecz wyłącznie o usunięcie znaku czerwonej gwiazdy symbolu Armii Czerwonej, który kojarzy się z komunizmem i zniewoleniem Polaków przez władze byłego ZSRR.

Pismo do burmistrza w tej samej kwestii skierował również radny Konrad Garwoliński. Ja także miałem kilka sygnałów na temat czerwonej gwiazdy na pomniku. Wystosuję pismo w tej sprawie do IPN-u z zapytaniem, jakie są wytyczne. Jeśli określą, żeby zdjąć ten symbol, oczywiście o zrobimyodpowiedział burmistrz Piotr Ruszkiewicz. Dodał, że zdania w tej kwestii s a podzielone i trzeba zapytać kompetentnych osób, co należy zrobić.

Przypomnijmy, że kilka lat temu - przy okazji przeprowadzonego remontu kwatery sfinansowanego przez ówczesnego Wojewodę Wielkopolski oraz Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie - zdjęto symbol sierpa i młota. Wykonany remont kwatery w latach 2008-2013 wyniósł prawie 175 tys. zł. W ramach prac odnowiono obelisk z kostki granitowej, przemurowano cokół z kamienia i wykonano nowy fundament. Miejsce zdemontowanych betonowych nagrobków zajęły 243 płyty z granitu strzegomskiego. Ułożono trawnik dywanowy z systemem automatycznego nawadniania.

(Milena Waldowska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%