Zamknij

Powiat kościański zaprezentuje się na Dniu Polonii w Berlinie

14:35, 14.03.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 14:51, 14.03.2022
Skomentuj
Festyn w berlińskiej dzielnicy Reinickendorf odbędzie się 7 maja. Podczas wydarzenia wystąpią zespoły reprezentujące każdą z gmin znajdujących się na terenie powiatu. Samorząd powiatowy będzie z kolei pełnił funkcję opiekuna i koordynatora.

Inicjatorem tego, by to właśnie powiat kościański zaprezentował się tym razem podczas organizowanego od kilkunastu lat święta Polonii w Berlinie jest senator Wojciech Ziemniak. - Z racji tego, że od lat jestem członkiem komisji emigracji w parlamencie, wielokrotnie byłem gościem wydarzeń polonijnych organizowanych przez Polonię. Podczas takich festynów prezentują się zespoły folklorystyczne z Polski, a w ubiegłym roku w Berlinie były to zespoły ze Zbąszynia. Stwierdziłem, że skoro promował się pobliski Zbąszyń, to dlaczego nie Kościan i zaproponowałem organizatorom promocję właśnie naszego powiatu. Trafiło to na żyzną glebę i podjęte jesienią rozmowy, sfinalizują się podczas imprezy 7 maja - powiedział podczas konferencji prasowej senator Wojciech Ziemniak.

A organizatorem festynu w ramach obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą przypadającego 2 maja jest Polska Rada - Związek Krajowy w Berlinie. - Dzień Polonii jest dla nas najważniejszym wydarzeniem w naszym rocznym kalendarzu. Przywiązujemy do niego duże znaczenie ze względu na pokazanie naszego dorobku, potencjału i aktywności, zarówno mieszkającym Polakom w Berlinie, jak i Niemcom pochodzenia polskiego, działających organizacji polonijnych. To również okazja do utrzymania naszych więzi z macierzą - podkreśla Ferdynand Domaradzki, prezes Polskiej Rady.

Poza prezesem do Kościana w poniedziałek, 14 marca przybyli także inni członkowie związku polonijnego w Berlinie. Uczestniczyli oni w zarządzie Rady Powiatu Kościańskiego, by omówić wszelkie szczegóły związane z udziałem naszego powiatu na wydarzeniu. I tak podczas spotkania m.in. potwierdzono, że powiat kościański będą reprezentować następujące zespoły: z gminy Czempiń - chór Harfa, z gminy Krzywiń - Orkiestra Dęta OSP Krzywiń, z gminy Śmigiel - Zespół Pieśni i Tańca Żeńcy Wielkopolscy, z gminy Kościan - zespół Kokorzynianki, a z Kościana - tancerze ze Szkoły Tańca Poezja oraz Kapela Dudziarska Sokoły.

Dzień Polonii to całodzienny festyn, który odbywa się na powietrzu, przed dzielnicowym ratuszem. Znajdują się na nim stoiska reprezentujące różne polskie organizacje oraz firmy. Nie może oczywiście zabraknąć dobrego polskiego jedzenia, jak pierogów, bigosu, barszczu i grilla. Serwowane będzie również polskie piwo. Przewidziano także atrakcji dla dzieci - animacje plastyczne oraz dmuchane miasteczko. Na małej scenie prezentować będą się polskie zespoły folklorystyczne z różnych regionów, w tym z naszego powiatu. Będzie także duża scena, na której koncerty zagrają różne zespoły.

Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że co roku cieszy się ono dużym zainteresowaniem przyciągając mieszkańców, ale również  polskich, jak i berlińskich samorządowców oraz polityków. Swój udział w wydarzeniu zapowiedział m.in. marszałek senatu Tomasz Grodzki. Przedstawiciele Polskiej Rady gorąco zapraszają do udziału również mieszkańców naszego powiatu. Do Berlina w końcu nie jest daleko.

Fot. Milena Waldowska

(Milena Waldowska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%