Zamknij

Zajęcia integracyjne dla ukraińskich dzieci w bibliotece [ZDJĘCIA]

18:09, 12.03.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 18:09, 12.03.2022
Skomentuj
W kościańskiej bibliotece w sobotnie przedpołudnie odbyły się zajęcia dla dzieci, które wraz ze swoimi mamami, babciami i ciociami znalazły w Kościanie schronienie przed wojną toczącą się w ich kraju.

W bibliotece wchodząc po schodach na drugie piętro, już od pierwszego piętra rozchodził się dziecięcy gwar. Na zajęcia przygotowane przez bibliotekę we współpracy z KOK-iem oraz wolontariuszami przybyło w sobotę 23 młodych uczestników plus kilkoro malutkich dzieci.

- Początkowo spodziewaliśmy się 12 dzieci, wczoraj dowiedziałam się, że będzie ich 16, a tymczasem dzisiaj mamy 23 uczestników zajęć i kilkoro  maluszków, które się bawią. Wieść o zajęciach szybko się rozniosła - mówi pani Renata z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Zajęcia poza animatorkami z biblioteki i KOK-u wsparło kilka mam Ukrainek, które tłumaczyły dzieciom zadania. Niektórzy radzili sobie ze zrozumieniem korzystając z języka angielskiego. Widać było jednak, że najmłodsi szybko łapali polskie słowa. Grupie nastolatków, które zasiadły przy komputerze w tłumaczeniu pomagała m.in. Masha. Dwójka chłopców z zaciekawieniem pytała ją o różne polskie słowa.

­- Najpierw oprowadziliśmy uczestników po całej bibliotece. Później rozpoczęliśmy zajęcia, podzielone na kilka etapów. Na początek  przenieśliśmy się na Antarktydę poznając jej specyfikę i zwierzęta, które tam żyją. Czytaliśmy książkę "Chłopiec i pingwin", którą tłumaczyły obecne tu wolontariuszki. A potem przeszliśmy do zadań  plastycznych - wyjaśnia pani Joanna, kierująca sobotnimi zajęciami w bibliotece.

Na razie spotkanie miało charakter eksperymentalny, choć dyrektor KOK-u i MBP Dariusz Łukaszewski myśli o wprowadzeniu na stałe zajęć plastycznych dla ukraińskich dzieci w Kościańskim Ośrodku Kultury. Teraz zorganizowano je w bibliotece, bo tu zrodziła się spontaniczna inicjatywa. Ponadto przebywające w naszym mieście dzieci powinny poznawać wszystkie instytucje, by jak najszybciej móc się zasymilować z polskimi rówieśnikami.

Fot. Milena Waldowska

(Milena Waldowska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%