Zamknij

Kościan solidarny z Ukrainą [ZDJĘCIA]

20:33, 25.02.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 13:05, 26.02.2022
Skomentuj
Grubo ponad 200 osób przybyło w piątek wieczorem na Plac Wolności w Kościanie, by wyrazić swoje wsparcie dla Ukraińców oraz sprzeciw na bestialską napaść putinowskiej Rosji na Ukrainę. Nie zabrakło płomiennych przemówień i łez wzruszenia.

Choć organizatorami zgromadzenia byli kościańscy radni Koalicji Obywatelskiej, na Plac Wolności przybyli także lokalni samorządowcy i politycy związani z różnymi opcjami politycznymi i kojarzeni z różnymi poglądami. Przyszli jednak, by ponad podziałami wesprzeć naród ukraiński, a w szczególności tych Ukraińców, którzy mieszkają w Kościanie i powiecie kościańskim. Najważniejsi byli jednak mieszkańcy Kościana i ościennych miejscowości oraz sami Ukraińcy. Teren przy fontannie wypełnił się od ukraińskich i polskich flag, baloników w niebiesko-żółtych barwach i transparentów.

Zgromadzonych powitał radny miejski Sławomir Kaczmarek dziękując wszystkim za tak liczne przybycie. - Wczorajszy dzień, 24 lutego 2022 roku będzie dniem, który zostanie zapamiętany na zawsze. Ta data będzie nam się kojarzyć z momentem, kiedy po raz pierwszy od 1939 roku, blisko naszych granic, Europie odebrano pokój. Wydarzyła się rzecz, która do tej pory nie mieściła się w naszych głowach. Bez uzasadnionego powodu nasz sąsiad został zaatakowany. Przez lata obserwowaliśmy, jak Ukraińcy z dumą podążają tą ścieżką, którą także my Polacy kroczyliśmy od 1989 r. Na naszych oczach rodziła się piękna demokracja. Kraj ten zbliżał się do Unii Europejskiej, do NATO, do Zachodu. Niestety te wielkie plany i piękne marzenia zostały zniweczone poprzez najazd rosyjski. Nie ma to zgody! - mówił Sławomir Kaczmarek.

Następnie zgromadzeni wysłuchali w skupieniu hymnu Ukrainy. Potem nastąpiła fala płomiennych przemówień, w których nie zabrakło słów wsparcia dla Ukraińców. Przemawiali również i oni, choć nie byli w stanie powstrzymać emocji, a napływające łzy nie dawały możliwości wydobycia zbyt wielu słów. Dziękowali jednak za tak ogromne wsparcie. Podczas spotkania rozbrzmiał również hymn Majdanu oraz polska piosenka "Kocham wolność", która stała się symbolem dążenia do wolności. Co jakiś czas słychać było również okrzyki "Wolna Ukraina!".

Podczas spotkania zadeklarowano także chęć pomocy materialnej dla Ukrainy. Ruszają zbiórki pieniędzy i darów. Jedna z nich jest już prowadzona przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. F. Ratajczaka w Kościanie oraz w Biurze Senatorskim Wojciecha Ziemniaka. O kolejnych będziemy informować na bieżąco.

Fot. Milena Waldowska

(Milena Waldowska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%