Zamknij

Otwarto Izbę Pamięci Ziemi Śmigielskiej

10:43, 12.01.2022 Redakcja Aktualizacja: 10:43, 12.01.2022
Skomentuj
Długo oczekiwane otwarcie Izby Pamięci Ziemi Śmigielskiej odbyło się 11 stycznia w rocznicę wymarszu Kompanii Śmigielskiej do Powstania Wielkopolskiego. Po oficjalnym otwarciu Izba została udostępniona dla zwiedzających.

Z prośbą o możliwość powołania do życia Izby Pamięci zwrócili się do samorządu przedstawiciele Fundacji na Rzecz Ochrony Zabytków Ziemi Śmigielskiej. Efektem rozmów była uchwała Rady Miejskiej Śmigla podjęta 30 grudnia 2019 r. zmieniająca Statut Centrum Kultury w Śmiglu, w którym dodano zapis o  utworzeniu w strukturach CK Izby Pamięci Ziemi Śmigielskiej. Drugim krokiem było podpisanie 24 lutego 2020 r. trójstronnego porozumienia w zakresie współpracy przy prowadzeniu Izby przez Gminę Śmigiel, Centrum Kultury w Śmiglu oraz Fundację na Rzecz Ochrony Zabytków Ziemi Śmigielskiej.

Zgodnie z porozumieniem rolą gminy była adaptacja pomieszczeń na działalność Izby. Na remont samorząd wydatkował kwotę ponad 99 tys. zł. Z kolei Fundacja zobowiązała się do wyposażenia Izby w eksponaty, gabloty wystawiennicze, a także udzielania wsparcia merytorycznego w zakresie wiedzy historycznej. Izba funkcjonuje natomiast w strukturze Centrum Kultury w Śmiglu, zatem jego zadaniem jest zapewnienie jej bieżącej obsługi oraz zabezpieczenia eksponatów.

 Wśród ekspozycji Izby można zobaczyć m.in. starodruk "Historia de Arianismo olim Smiglam infestante..."  autorstwa Marcina Adelta z 1741 r., pieczęć administratora synagogi w Śmiglu, a także interaktywną mapę z XVIII wieku.

Izba jest dostępna dla odwiedzających w godzinach pracy Centrum Kultury w Śmiglu. Można też umówić się na zwiedzanie z osobą, która opowie o eksponatach i ich historii.

Fot. UG Śmigiel

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%