Zamknij

Mammobus w Kościanie

06:53, 15.12.2021 Redakcja Aktualizacja: 06:53, 15.12.2021
Skomentuj
W grudniu, styczniu i lutym do Kościana zawita mammobus, w którym prowadzone będą bezpłatne badania piersi dla pań w wieku 50-69 lat. Pierwsza akcja zostanie przeprowadzona już 17 grudnia.

Mammobus stanie przy Biedronce na ul. Kaźmierczaka 29. Z bezpłatnego badania mammograficznego mogą skorzystać mieszkanki Kościana w wieku 50-69 lat, które w tym roku nie przeprowadzały jeszcze takiego badania w ramach NFZ.

Badania przeprowadzać będą medycy z NS ZOZ Diagnostyk s.c. Organizatorzy szczególnie zachęcają do nich pacjentki z rocznika 1971, które pierwszy raz w tym roku mogą skorzystać z bezpłatnego badania. Z kolei już od stycznia taką możliwość uzyskają panie urodzone w 1972 r.

Zapisy na badania prowadzone są pod numerem telefonu: 68 41 41 411 (od 8.00 do 16.00: pn.-pt. ) lub online: www.diagnostyk.pl, można również podejść bezpośrednio do mammobusu. Badania będą przeprowadzane w następujących terminach: 17 grudnia, 13 stycznia, 8 lutego.

Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała.

Podczas badania pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund.

Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7-8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%