Zamknij

Uroczyste otwarcie strażnicy w Racocie [ZDJĘCIA]

18:16, 20.11.2021 Milena Waldowska Aktualizacja: 18:43, 20.11.2021
Skomentuj
Na ten dzień długo czekali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Racocie, ale również lokalna społeczność. W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie rozbudowanej remizy oraz przekazanie nowego sztandaru dla jednostki.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w miejscowym kościele pw. Św. Stanisława Kostki i poświęcenia sztandaru. To nowy sztandar, którego wzór został zaakceptowany przez Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP. Jego koszt wraz z akcesoriami wyniósł 4700 zł, a złożyli się na niego w znacznej mierze mieszkańcy Racotu.

Po mszy nastąpił przemarsz uczestników uroczystości pod wodzą orkiestry dętej OSP Kościan spod kościoła pod strażnicę. Tutaj po oficjalnym złożeniu meldunku i wciągnięciu flagi na maszt przy akompaniamencie hymnu narodowego, przystąpiono do rozpoczęcia uroczystości. Gości powitał prezes OSP Racot Paweł Kaczmarek, a wśród nich byli m.in. przedstawiciele straży pożarnej jednostek OSP oraz PSP, samorządowcy z gminy Kościan, powiatu kościańskiego i Kościana, sołtys Racotu Jarosław Donaj wraz z mieszkańcami. Wydarzenie uświetnił swą obecnością również wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Znamiennym momentem uroczystości było symboliczne wbicie gwoździ do nowego sztandaru, czego dokonali sołtys Jarosław Donaj, wójt Andrzej Przybyła oraz prezes banku Spódzielczego w Kościanie Radosław Grygier.

Po oficjalnym przekazaniu sztandaru na ręce pocztu sztandarowego, organizatorzy przeszli do programu związanego z otwarciem rozbudowanej strażnicy. - Jak to się stało, że mogło tutaj powstać coś takiego? Można by odpowiedzieć prosto: gmina bogata, ma pieniądze, więc może sobie takie rzeczy robić - mówił żartobliwie ironizując wójt Andrzej Przybyła. - Ale pieniądze to nie wszystko. Bo największą wartością i skutecznością w naszym działaniu jest to, ze wspólnie podejmujemy decyzje. Wyznaczamy sobie cele do realizacji i wspólnie te cele realizujemy. Nie dzielą nas żadne różnice kulturowe, wiekowe, rasowe , nie ma lepszych ani gorszych. Wyznaczone  sobie cele nas motywują i łączą, a dzięki wspólnemu podejściu do tematu takie rzeczy są możliwe.

Następnie odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi i poświęcenie obiektu. Szczególnym momentem było także pierwsze otwarcie pilotem nowej bramy strażnicy przez Stanisława Trawę - najstarszego druha OSP Racot. Dodajmy, że wzruszających momentów, gratulacji, podziękowań i prezentów nie zabrakło podczas tego wydarzenia. Jednym z nich było m.in. wręczenie strażackich odznaczeń i wyróżnień. A otrzymali je następujący druhowie: Złote Medale za Zasługi dla Pożarnictwa - Łukasz Browarczyk, Jacek Donaj, Wojciech Lewiński, Konrad Szulc; Srebrne Medale - Damian Stanisławiak, Robert Ziemniak, Bartosz Kaczmarek, Sławomir Borowiak; Brązowe Medale - Kamila Andrzejewska, Kamila Woźna, Krzysztof Klak, Piotr Chraplak. Kilku druhom przyznano także medale za wzorową postawę strażacką.

Po przemówieniach gości nastąpił jeszcze jeden znamienny moment - mianowicie posadzenie platana na tyłach strażnicy. Następnie goście zostali zaproszeni do środka na wspólny toast i poczęstunek, a także do zwiedzania nowego obiektu.

STRAŻNICA

Rozbudowana strażnica to obiekt o powierzchni niespełna 550 m kw. Poza dziedzińcem i parkingu z tyłu budynku, w jego wnętrzu znajdują się dwa duże garaże, zaplecze socjalne dla druhów, pomieszczenie socjalne oraz punkt dyspozytorski. Na piętrze znajduje się z kolei m.in. sala szkoleniowa. Ciekawostką jest dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 75 m kw. na wypadek sytuacji, gdyby pogorzelcy na terenie gminy w wyniku pożaru zostali bez dachu nad głową. Da im ono tymczasowe schronienie.
Rozbudowa strażnicy rozpoczęła się w czerwcu ubiegłego roku, a jej koszt to około 2 mln 225 tys. zł. Środki te pochodziły w dużej mierze z budżetu gminy Kościan. Ponadto 50 tys. zł przekazała Komenda Główna PSP z Warszawy dzięki pośrednictwu KP PSP w Kościanie. Dodatkowo 10 tys. zł przekazał marszałek województwa na zainstalowanie systemu powiadamiana i 10 tys. zł powiat kościański na wyposażenie obiektu. Główne prace wykonała wyłoniona w przetargu firma PB Kontrakt Sp. z o.o. Sp. k. z Wilkowic.

Fot. Milena Waldowska

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%