Zamknij

Rodzice mogą być ważnym ogniwem edukacji

13:51, 03.11.2021 Milena Waldowska Aktualizacja: 17:50, 03.11.2021
Skomentuj
Wybór ścieżki edukacyjno-zawodowej przez młodzież najczęściej nie jest łatwy. Rzadko który nastolatek wie, co chciałby robić w przyszłości i ma wizję swojej kariery zawodowej. Dlatego w procesie dokonania właściwego wyboru bardzo pomocni mogą okazać się rodzice.

Ósma klasa to czas, w którym podejmowana jest jedna z pierwszych, niezwykle ważnych dla każdego młodego człowieka decyzji, jaką jest wybór szkoły ponadpodstawowej. Rodzice mają okazję włączyć się w ten proces, wspierając go własnymi działaniami. Jest na to wiele sposobów. - Rodzice powinni być świadomi, że zajęcia z doradztwa zawodowego nie są formą zajęć dodatkowych lub pozalekcyjnych. Są one natomiast ważnym elementem procesu dydaktycznego i wychowawczego oraz pogłębiają w znacznym stopniu wiedzę o społeczeństwie, a także o relacjach i zależnościach międzyludzkich - tłumaczy Grzegorz Kozak, doradca zawodowy, który ma na swoim koncie wiele zajęć w szkołach z młodzieżą.

Grzegorz Kozak przekonuje, że każdy doradca zawodowy z otwartymi ramionami przyjmie propozycje rodziców chcących wesprzeć w ciekawy sposób zajęcia z doradztwa zawodowego. - Nieocenione są wycieczki zawodowe do miejsc pracy, w których rodzice mogą opowiedzieć uczniom o własnej pracy, ale także pokazać inne miejsca pracy, wskazać wady i zalety danego zawodu oraz przedstawić realnie możliwości doskonalenia zawodowego, awansu czy zapotrzebowania rynkowego - mówi doradca zawodowy.

Doskonałą metodą są przekazy rodziców o drodze edukacyjno-zawodowej. Rodzice mogą dokładnie wskazać źródło sukcesów danego zawodu, ale też i ewentualnych porażek oraz zdefiniować ich przyczyny. - To realna ocena i szczerość zdecydowanie najbardziej przemówią do uczniów. Ważne, żeby uczniowie mieli świadomość, że oprócz ocen liczy się współpraca z innymi, kreatywność, ambicja, radzenie sobie z problemami, samodzielność, dokształcanie umiejętność komunikacji itd.

Rodzice nie powinni jednak zapominać, że młode osoby lubią mieć własne zdanie. Rozmowy z dziećmi dotyczące ich przyszłości nie powinny zatem niczego narzucać ze strony rodziców. Ma to być raczej forma wysłuchania, odpowiedniego ukierunkowania dziecka i doradzenia mu. Rodzice nie powinni jednak pozostawiać decyzji nastolatków co do ich przyszłości wyłącznie im samym, bo może to doprowadzić do wielu rozczarowań i niepotrzebnych błędów związanych z wyborem odpowiedniej szkoły. Warto także nie zostawiać decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej  na ostatnią chwilę, a pomyśleć o niej już teraz, na dobrych kilka miesięcy przed zakończeniem roku szkolnego.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%