Zamknij

Czempiń: umowa z marszałkiem na budowę ścieżek rowerowych

15:54, 07.07.2021 Milena Waldowska Aktualizacja: 16:05, 07.07.2021
Skomentuj
W środę, 7 lipca w Urzędzie Gminy w Czempiniu burmistrz Konrad Malicki i marszałek Marek Woźniak podpisali umowę dotyczącą dofinansowania dużego projektu poprawiającego infrastrukturę. W jej ramach powstanie 7,4 km ścieżek rowerowych.

Projekt o nazwie"Budowa infrastruktury służącej rozwojowi mobilności miejskiej na terenie Gminy Czempiń wraz z działaniami informacyjno-promocyjnymi" wart jest 11 mln zł, z czego dofinansowanie unijne przydzielone przez samorząd województwa wielkopolskiego wynosi 9,5 mln zł. Warto podkreślić, że projekt ten znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej ze znaczną przewagą punktową nad złożonymi dwudziestoma innymi wnioskami. ponadto z całej puli środków do rozdysponowania, aż 30 proc. trafi do Czempinia.

- To projekt kompleksowy, rozwiązujący wiele problemów komunikacyjnych i zarazem wzorcowy - ocenia marszałek Marek Woźniak. - To oferta zmiany sposobu podróżowania dla tych, którzy korzystają wyłącznie z pojazdów spalinowych. Natomiast ci, którzy korzystają z rowerów, to możliwość bardziej komfortowego podróżowania i poprawy bezpieczeństwa. To także promocja zdrowia i zachęcania do aktywności.

To już kolejna umowa o dofinansowanie w ostatnim czasie, której uroczyste podpisanie następuje w Czempiniu z udziałem marszałka. Jak przyznał Marek Woźniak, to zasługa dobrze przygotowywanych projektów w tej gminie.

Burmistrz Czempinia Konrad Malicki przed podpisaniem umowy przedstawił zgromadzonym szczegóły dotyczące projektu. - Droga do tego dofinansowania rozpoczęła się w maju ubiegłego roku. Do września pieczołowicie przygotowywaliśmy dokumentację aplikacyjną, szczególnie trudną w tym naborze, ponieważ konieczne było posiadanie projektu z pozwoleniem na budowę. Nie było to łatwe, szczególnie w okresie pandemii, kiedy urzędy pracowały w ograniczonym zakresie. Ale się udało i we wrześniu 2020 roku złożyliśmy wniosek. W marcu 2021 r. opublikowana została lista rankingowa i znaleźliśmy się na jej pierwszym miejscu z 49 punktów i najwyższą kwotowo dotacją - mówił burmistrz Konrad Malicki.

W ramach projektu wybudowany zostanie ciąg pieszy oraz ścieżka rowerowa z Czempinia do Jasienia. Dodatkowo na odcinku Czempiń -Piotrkowice powstanie 38 energooszczędnych lamp, które rozświetlą ścieżkę. Ponadto wybudowane zostanie ponad 3,5 km ścieżki z Piotrkowic do Jarogniewic. Na istniejącym już fragmencie ścieżki pomiędzy Czempiniem a Piechaninem zamontowane zostanie oświetlenie, a ponadto uzupełniony krótki fragment ścieżki pomiędzy Piechaninem a Nowym Tarnowem. Ponadto powstanie kilka wiat rowerowych oraz parkingów bike & ride w Słoninie, Jarogniewicach, Piotrkowicach i Piechaninie. O kolejne fragmenty ścieżek, a także monitoring i oświetlenie wzbogaci się również kilka ciągów w samym Czempiniu. To przede wszystkim ciąg łączący ul. Kościelną z Gruszkową, a także brakujący fragment na ul. Kolejowej i monitoring na istniejącym ciągu nad Olszynką. Ścieżki zostaną uzupełnione o parking bike & ride przy ul. Kuczmerowicza i Krańcowej.

- Bardzo się cieszę, że nastąpiło takie rozstrzygniecie konkursu w ramach WRPO i że dzisiaj możemy gościć pana marszałka na kolejnym podpisaniu umowy na tak duże środki dla gminy Czempiń. Ze swojej strony bardzo dziękuję - podsumował burmistrz Malicki.

Fot. Milena Waldowska

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%