Zamknij

Dworek Wańkowiczów znajdujący się w Jerce w telewizji Trwam

17:20, 06.04.2021 Milena Waldowska Aktualizacja: 22:51, 07.04.2021
Skomentuj
Po opublikowanym w ubiegłym tygodniu reportażu dotyczącym szkoły w Lubiniu w telewizji Trwam, w najbliższą środę zostanie wyemitowany kolejny program dotyczący gminy Krzywiń. Tym razem będzie on dotyczył Dworku Wańkowiczów.

Tzw. dworek Wańkowiczów w Jerce od jakiegoś czasu jest przedmiotem wielu dyskusji. Gmina Krzywiń, która jest właścicielem budynku i działki, chce sprzedać nieruchomość, ale ten zamiar spotyka się z falą krytyki różnych środowisk.

W okresie międzywojennym w dworku mieszkał Melchior Wańkowicz - wybitny pisarz i reportażysta, a także patron lokalnej szkoły. Przyjeżdżał on tu w odwiedziny do swojego brata Witolda, który dzierżawił dworek. Budynek został odrestaurowany w 1993 roku i przeznaczony na przedszkole. Obecnie stoi pusty po przeprowadzce dzieci do nowej placówki.

Władze gminy chcą sprzedać nieruchomość położoną w centrum Jerki, przy drodze wojewódzkiej. Jednak żaden z pięciu przeprowadzonych dotychczas przetargów nie doprowadził do znalezienia chętnego nabywcy. Dodajmy, że cena nieruchomości była za każdym razem niższa i wynosiła kolejno: 450 tys., 350 tys., 330 tys., 250 tys. oraz 199 tys. zł.

Burmistrz Jacek Nowak uzasadnia swą decyzję brakiem funduszy związanych z odrestaurowaniem dworku. Tymczasem przeciwnicy tej decyzji są zdania, ze gmina nie powinna pozbywać się własnego dziedzictwa kulturalnego, a raczej stworzyć w tym miejscu muzeum lub podobną instytucję. W sprawę zaangażował się mocno opozycyjny radny gminy Krzywiń Paweł Michałowicz, który m.in. wypowiada się w materiale TV Trwam. Nie jest one jednak osamotniony w swej opinii, a popierają go m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury, Krzywińskiego Towarzystwa Kulturalnego, Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej.

Nie jest to także pierwszy materiał telewizyjny realizowany na temat dworku. W lutym ubiegłego roku o jego losach dyskutowano w programie "Lustra" w TVP 3 Poznań, a jednym z zaproszonych gości był lokalny regionalista, dr Emilian Prałat.

Program "Rykoszetem" w TV Trwam zostanie wyemitowany w środę 7 kwietnia, o godz. 17:30. Zwiastun programu pod linkiem: https://fb.watch/4I7DDZmT42/

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%