Zamknij

Obwodnica Czempinia. Zobacz, którędy będzie przebiegać [MAPA]

09:31, 02.03.2021 Maciej Sibilak Aktualizacja: 04:06, 15.03.2023
Skomentuj

O budowę obwodnicy Czempinia w ciągu drogi wojewódzkiej 310 władze gminy zabiegają od ponad dekady. Jest szansa, że jeszcze w pierwszej połowie tego roku inwestycja ta zostanie ujęta w Planie Transportowym województwa.

Według zapewnień marszałka stanie się to przy najbliższej aktualizacji tego dokumentu. - Mam nadzieję, że nastąpi to w pierwszej połowie 2021 r. - mówi Konrad Malicki, burmistrz Czempinia. - Oczywiście mamy świadomość, że samo umieszczenie inwestycji w Planie Transportowym nie oznacza wyznaczenia konkretnego terminu jej realizacji. Dużo cenniejsze z tego punktu widzenia są nasze uzgodnienia z władzami województwa z listopada ubiegłego roku. Podczas rozmów z udziałem wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka i dyrektora Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Pawła Katarzyńskiego zapadły konkretne deklaracje dotyczące opracowania w latach 2021-2022 koncepcji drogowej wraz z decyzją środowiskową dla obwodnicy Czempinia. Kolejnym krokiem będzie wspólna realizacja konkretnego projektu wykonawczego dla tej inwestycji. Mam nadzieję, że prace projektowe zakończą się najpóźniej w pierwszej połowie 2024 r. Wtedy, dokładając finansowanie, będziemy mieć na stole wszystkie elementy pozwalające przystąpić do realizacji tej strategicznej dla naszej gminy drogi.

Budowa obwodnicy Czempinia w ciągu drogi wojewódzkiej 310 to koszt rzędu 40-50 mln zł. Bez zaangażowania środków zewnętrznych gmina nie byłaby w stanie podjąć się tak ogromnego przedsięwzięcia. Oprócz wsparcia ze strony samorządu województwa burmistrz Czempinia liczy także na pomoc powiatu. - Mam nadzieję, że Powiat Kościański również przyłączy się do tej inwestycji - mówi Konrad Malicki. - Wiemy, że wspiera w tym zakresie miasto Kościan. Jesteśmy w tym samym powiecie, więc osobiście oczekiwałbym, że samorząd powiatu również wesprze finansowo obwodnicę miasta Czempinia.

Obwodnica Czempinia pozwoli wyprowadzić z centrum miasta uciążliwy dla mieszkańców ruch tranzytowy. Bez tego nie będzie możliwa pełna rewitalizacja Rynku, przez który przejeżdża prawie 8 tys. pojazdów na dobę.

Obwodnica Czempinia - planowany przebieg trasy na mapie

(Maciej Sibilak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%