Zamknij

Sterylizatornia w szpitalu w Kościanie już działa

12:06, 01.03.2021 Milena Waldowska Aktualizacja: 13:01, 01.03.2021
Skomentuj
W szpitalu powiatowym w Kościanie rozpoczęła pracę Centralna Sterylizatornia. Inwestycja była realizowana w kilku etapach od 2013 roku, a w ubiegłym roku zakończyły się prace przy budowie pomieszczeń.

Jest to miejsce niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania bloku operacyjnego i całego szpitala. Dzieli się ono na strefę brudną, czystą i sterylną. Procesowi sterylizacji poddawane są tam m.in. narzędzia chirurgiczne, materiały opatrunkowe oraz bielizna operacyjna.

Sterylizatornia ma 400 metrów kwadratowych powierzchni. Od lata trwało jej wyposażanie w sprzęt i meble. Zamontowano przelotowy sterylizator parowy i parową myjkę - dezynfektor. Jesienią uruchomiono stację uzdatniania wody, która jest niezbędna przy działaniu sterylizatorni.

Koszty wyposażenia sterylizatorni w sterylizator i myjkę to ponad  400 tys. złotych. Powiat kościański przeznaczył na to zadanie w 2020 roku 300 tys. zł. Ponadto gmina Kościan przekazała 100 tys. zł, a gmina Czempiń 50 tys. zł.

Do optymalnego funkcjonowaniu sterylizatorni w kościańskim szpitalu potrzebny byłby jeszcze sterylizator plazmowy. Starostwo Powiatowe w Kościanie i SP ZOZ ubiegają się o dotację pozwalającą na zakup takiego urządzenia.

Fot. Starostwo Powiatowe w Kościanie

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%