Zamknij

Powiat kościański. Koronawirus dotyka coraz więcej osób

01:21, 22.10.2020 Milena Waldowska Aktualizacja: 01:45, 25.01.2021
Skomentuj
Pomimo objęcia całej Polski czerwoną strefą, obostrzenia epidemiologiczne są i tak mniejsze niż na wiosnę. Tymczasem nowych zakażeń zarówno w całym kraju, jak i w powiecie kościańskim jest o wiele więcej.

Poniekąd nauczyliśmy się już żyć w pandemicznej rzeczywistości. Kiedy w marcu internet obiegło zdjęcie obrazujące ratowników medycznych w kombinezonach zabierających spod jednego z domów w gminie Kościan na badania osobę podejrzaną o zakażenie koronawirusem, na mieszkańców padł blady strach. Tymczasem dzisiaj w powiecie mamy już blisko 200 aktywnych zakażeń, a łącznie od początku epidemii 300 (stan na 22.10), a na wielu osobach te liczby nie robią specjalnego wrażenia. Pojawiły się także doniesienia o trzech osobach zmarłych, ale kościański sanepid potwierdził dotychczas jeden taki przypadek, który dotyczy 77-letniej kobiety.

Epidemia zaczęła już w tej chwili paraliżować życie codzienne w placówkach edukacyjnych i w urzędach. Wprawdzie od poniedziałku wszystkie szkoły średnie i podstawowe, poza klasami I-III przechodzą na zdalne nauczanie, ale już w ostatnich dwóch tygodniach wprowadzano zdalne lub hybrydowe nauczanie w kilku szkołach w Kościanie, a także w Szkole Podstawowej w Czempiniu z powodu wykrytych zakażeń u pracowników placówek bądź u uczniów. A wystarczy, że jedna osoba zostanie zakażona, wówczas cała jej rodzina i wszyscy, którzy mieli z nią kontakt zostają objęci kwarantanną.

Kwarantanna powoduje spore utrudnienia w pracy urzędów. - Ze względu na fakt przebywania części kadry w kwarantannie, a także na okres grypy i przeziębień, w dniu dzisiejszym w Urzędzie przebywa mniej niż połowa obsady - informowała mieszkańców w wystosowanym komunikacie w dniu 16 października burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak.  - Wszyscy obecni pracownicy sumiennie i z pełnym zaangażowaniem służą i będą służyli Państwu pomocą. Apeluję jednak, aby możliwie wszystkie sprawy kierować do nas drogą telefoniczną oraz poprzez skrzynkę e-mail i ePuap.           

Kwarantanna spowodowała również spore problemy kadrowe w urzędach Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miejskiego Kościana. W tym pierwszym urzędzie, z powodu wykrycia wirusa SARS-CoV-2 zamknięto dwa wydziały. W Urzędzie Miejskim sytuacja też nie jest najlepsza. - Szczerze mówiąc czuję się jak na wojnie. Przez kwarantannę w każdym z wydziałów nie ma po kilku pracowników, a najgorsze jest to, że nie wiemy co nam przyniesie każdy kolejny dzień. Robimy co możemy, ale w takich warunkach naprawdę trudno jest pracować - mówi burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%