Zamknij

Zima na drogach. Policja apeluje o ostrożną jazdę

15:58, 15.01.2021 Redakcja Aktualizacja: 16:41, 15.01.2021
Skomentuj
Zimowa aura sprzyja kolizjom i wypadkom drogowym. Trudne warunki pogodowe - śnieg, oblodzone i śliskie nawierzchnie wymagają od kierowców szczególnej koncentracji.

Policjanci przypominają, by do jazdy w warunkach zimowych właściwie się przygotować. Odpowiednie opony to początek bezpiecznej drogi. Należy też zadbać o właściwe odśnieżenie całego pojazdu - szyb, lusterek, oświetlenia i dachu. Sypiący się z auta śnieg nie ułatwia jazdy kierowcom poruszającym się z tyłu. Niestety częstym widokiem na drogach są też samochody oblepione śniegiem z wyskrobanym na przedniej szybie "wizjerem".

Za jazdę nieodśnieżonym autem grozi mandat do 500 zł (art. 3 ust.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Wyruszając w drogę należy też zadbać o odpowiedni poziom zimowego płynu do spryskiwaczy, który pozwoli zachować dobrą widoczność w trakcie pokonywania trasy.

Oto kilka zasad bezpiecznego poruszania się po drogach zimą:

Kierowcy:
1. Przygotuj samochód do drogi. Sprawdź stan techniczny, odśnież cały pojazd i uzupełnij płyn do spryskiwaczy.
2. Na drodze dostosuj prędkość do warunków - nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, wydłuża drogę hamowania samochodu, można wpaść w poślizg.
3. Kieruj się zasada ograniczonego zaufania i obserwuj ruch na drodze.
4. Zachowaj odpowiedni odstęp od poprzedzającego pojazdu, który pozwoli na zatrzymanie pojazdu lub wykonanie odpowiedniego manewru wymijania, omijania lub wyprzedzania.

Piesi i rowerzyści:
1. Nie wchodź bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować.
2. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawiają, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.
3. Idąc chodnikiem lub jadąc ścieżką rowerową pamiętajmy, że może on być oblodzony.  Nie trudno wtedy o upadek.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%