Zamknij

Droższe parkowanie w strefie. Radni przegłosowali uchwałę

17:55, 17.12.2020 Milena Waldowska Aktualizacja: 18:10, 17.12.2020
Skomentuj
Od 1 lutego minimalna opłata za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Kościanie wyniesie 1,20 zł, natomiast za godzinę parkingu zapłacimy 2,40 zł. Zwiększy się również liczba ulic, w których będzie obowiązywać strefa, a także godziny, w których będą obowiązywać opłaty.

Wprowadzone zmiany w stawkach są znaczne w porównaniu do obecnie obowiązujących, które Rada Miejska Kościana uchwaliła w 2007 r., a więc na początku wprowadzenia strefy.

I tak minimalna wniesiona opłata za parkowanie wyniesie 1,20 zł (w tej chwili jest to 0,50 zł). Ponadto zwiększeniu ulegną stawki godzinowe. I tak za pierwszą godzinę postoju zapłacimy 2,40 zł. Opłata wzrośnie zatem o 40 groszy względem obowiązującej obecnie. Opłaty za kolejne godziny postoju będą wyższe: za drugą godzinę zapłacimy 2,80 zł (obecnie 2,10 zł), za trzecią - 3,30 zł (obecnie 2,20 zł) i dopiero od czwartej godziny wysokość stawki powróci do tej z pierwszej godziny.

Dla mieszkańca zameldowanego na pobyt stały lub czasowy przy ulicy objętej Strefą Płatnego Parkowania obowiązują opłaty abonamentowe, które od 1 lutego wyniosą: 30 zł za miesiąc i 150 zł za pół roku. Ponadto abonament może wykupić każdy użytkownik strefy, a wówczas za miesiąc użytkowania zapłaci 100 zł, a za pół roku - 500 zł. Stawka opłaty miesięcznej za zastrzeżone stanowisko postojowe, czyli tzw. kopertę wyniesie natomiast 220 zł.

Tak jak dotychczas obowiązywać będą kary za nieuiszczenie opłaty. Stawki będą następujące: za nieuiszczenie opłaty parkingowej płatne w terminie 7 dni od dnia wystawienia wezwania do zapłaty - 50 zł; za nieuiszczenie opłaty płatne po upływie 7 dni - 100 zł, za przekroczenie opłaconego czasu parkowania płatne w terminie 7 dni od dnia wystawienia wezwania - 30 zł; za przekroczenie opłaconego czasu parkowania płatne w terminie powyżej 7 dni od dnia wystawienia wezwania - 50 zł.

Istotną zmianą jest również wydłużenie czasu pobierania opłat o jedną godzinę. Mianowicie opłaty będą obowiązywać od poniedziałku do piątku od 9.00 do 18.00, a dotychczas obowiązywały od godziny 10.00 do 18.00. Ponadto rozszerzony zostanie obszar, na którym obowiązywać będą opłaty o Plac Paderewskiego i Aleje Kościuszki.

Poza wymienioną uchwałą uchwalono także drugą dotyczącą parkingu znajdującego się przy ul. Wyszyńskiego, która zacznie obowiązywać od 16 stycznia. Przypomnijmy, że ten parking leży poza SPP, ale również obowiązują na nim opłaty. Główne zmiany dotyczą wprowadzenia parkometrów zamiast systemu szlabanowego, zmniejszenia ilości płatnych godzin parkowania z 24 na 9, zapewnieniu osobom niepełnosprawnym bezpłatnego parkowania na wyznaczonych miejscach oraz umożliwienia korzystającym z parkingu wykupu abonamentu.

Radni nie mieli uwag ani pytań dotyczących przedłożonych im pod głosowanie dwóch uchwał. Jedynie Łukasz Naglik zaapelował do pozostałych radnych. - Nie podejmujmy decyzji pod tą uchwałą, nie gódźmy się na nią. Mamy tutaj nowe ulice, które mają zostać objęte Strefą Płatnego Parkowania. To jest chociażby ulica Kręta, Plac Żołnierza. Nie wspomnę już o takich małych ulicach jak Malinowa. Apeluję do wszystkich mając na względzie dobro gminy oraz mieszkańców nie podejmujmy tej decyzji i uchwały, ponieważ za chwilę nikt nie będzie mógł nigdzie parkować w Kościanie. Nawet koło swojego domu - mówił radny Naglik.

Po tych słowach głos zabrał burmistrz Piotr Ruszkiewicz tłumacząc, że wymienione ulice kiedyś zostały wpisane jako miejsca, gdzie w przyszłości będzie się płaciło ewentualnie za postój. - Te ulice nie są na razie przewidywane do pobierania opłat, bo nie ma obserwacji, by był tam szczególny tłok i musiałaby być wprowadzona rotacja samochodów. Jedynie na Paderewskiego i Kościuszki trzeba będzie płacić - wyjaśniał burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

Podczas sesji nie poruszono natomiast kwestii dotyczących zaproponowanych wysokości stawek ani spraw technicznych związanych z parkometrami, które często "połykają" monety niższe od złotówki nie naliczając ich na poczet opłaty. A teraz takie monety trzeba będzie wrzucać do maszyny, chyba, że ktoś zdecyduje się od razu zapłacić całe 2 zł. W głosowaniu nad uchwałą dotyczącą zmian w SPP jedynie Łukasz Naglik był przeciw, a Marcin Betlej wstrzymał się od głosu. Pozostali radni byli za wprowadzeniem uchwały w życie.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%