Nowy ciąg pieszo-rowerowy powiedzie od wiaduktu kolejowego w Nacławiu do końca zabudowań w kierunku Nielęgowa. Koszt inwestycji wyniesie 1 mln zł 104 tys. zł, a sfinansują go po połowie powiat kościański oraz gmina Kościan. - To zadanie jest przykładem widzenia wspólnotowego - podkreślił starosta Henryk Bartoszewski. - Bezpieczeństwo nie ma granic ani zarządcy. Bezpieczeństwo jest jedno i ono jest albo go nie ma. Dlatego myślę, że ta wspólnotowa inwestycja gminy i powiatu przyczyni się do znacznego zwiększenia bezpieczeństwa, a także estetyki.
Poza ścieżką pieszo-rowerową na całym odcinku liczącym 1322 metry powstanie nowe oświetlenie ledowe, które rozświetli miejscowość, ale jednocześnie pozwoli na oszczędności związane z energią. Wykonawca prac, którym jest firma Pol-Dróg z Drawska Pomorskiego zakłada ich rozpoczęcie na początku września, a zakończenie w połowie października.
Nowy chodnik nie jest jedyną inwestycją w tym obszarze planowaną wspólnie przez gminę i powiat. Rozpoczęto bowiem przygotowania do budowy ścieżki rowerowej od Nacławia, przez Nielęgowo do Gryżyny. Jak wiadomo od Gryżyny prowadzi już ścieżka rowerowa do Nowego Dębca, zatem mieszkańcy Nacławia, Nielęgowa, ale przede wszystkim południowej części Kościana zyskają możliwość bezpiecznego dojazdu do miejscowości letniskowej w gminie Kościan.
W tej chwili trwają prace związane z przejęciem gruntów pod budowę ścieżki, konieczna będzie również decyzja środowiskowa i pozwolenia. Cała procedura rozłoży się zatem na około dwa lata, ale jest szansa na powstanie ścieżki jeszcze w tej kadencji samorządów, która zakończy się w 2023 roku.
Kolejne plany obejmują budowę ścieżki z Widziszewa do Kościana oraz połączenie Czarkowa z ul. Śmigielską w Kościanie. - Na realizację tego odcinka trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, ponieważ najpierw musimy wybudować w Czarkowie kanalizację sanitarno-deszczową - tłumaczy wójt Andrzej Przybyła. - Czarkowo to jest 27 miejscowość w gminie, która jest w planach związanych z budową kanalizacji. Prace związane z kanalizacją rozpoczną się na wiosnę przyszłego roku i potrwają około roku. W 2022 roku, jeżeli otrzymamy fundusze, będziemy mogli przystąpić do budowy tej ścieżki.
Fot. Milena Waldowska
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz