Zamknij

Będzie nowy przetarg na okna

11:02, 16.05.2020 Milena Waldowska Aktualizacja: 11:02, 16.05.2020
Skomentuj
Ponad rok trwały zawirowania związane z oknami w budowanym metodą pasywną przedszkolu na os. Konstytucji 3 Maja w Kościanie. W końcu okna zdemontowano, jednak cała procedura związana z wyborem wykonawcy i montażem zacznie się od początku.

Miasto umowę z wykonawcą na okna podpisało w marcu ubiegłego roku. W trakcie wykonywania prac okazało się jednak, że żadne z okien nie spełnia wytycznych zapisanych w dokumentacji. Firma chciała je pozostawić, ale takie rozwiązanie nie wchodziło w grę.

Samorząd rozważał odstąpienie od umowy i naliczenie kary umownej. - Początkowo staliśmy na stanowisku, by firma zdemontowała wadliwe okna, a za niewywiązanie się z umowy zapłaciła karę. Tymczasem druga strona wystąpiła z żądaniem wypłaty przez nas 500 tys. zł za prace, które dotychczas wykonała - tłumaczy Kinga Czarnecka, zastępca burmistrza. - Sprawa w sądzie ciągnęłaby się miesiącami, a my musielibyśmy we własnym zakresie znaleźć firmę, która zdemontuje okna, a potem zwrócić je wykonawcy. Wszystko wiązałoby się z długim czasem oraz dodatkowymi kosztami. Dlatego ostatecznie samorząd zdecydował się na porozumienie z wykonawcą, iż ten zdemontuje okna, a wzajemne roszczenia finansowe stron względem siebie wygaszają.

Okna w tej chwili są już zdemontowane, a miasto przygotowuje się do rozpisania nowego przetargu na wykonanie i montaż stolarki okiennej. - Sytuacja spowodowała duże opóźnienie w budowie przedszkola, ale przynajmniej mamy teraz czystą kartę - ocenia wiceburmistrz.

Niestety w tej chwili już nierealne jest, by budowa obiektu została zakończona w tym roku. Przypomnijmy, że rozpoczęła się ona trzy lata temu. Zgodnie z zapowiedziami projektantów przedszkole będzie wzorcowym budynkiem użyteczności publicznej budowanym w nowoczesnej technologii. Założeniem projektu jest m.in. ograniczenie kosztów jego utrzymania poprzez zminimalizowanie rachunków za energię, trwałość na lata bez konieczności remontów.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%