Zamknij

Czas na wybór szkoły średniej

10:30, 18.03.2020 Milena Waldowska Aktualizacja: 11:09, 19.03.2020
Skomentuj
Uczniowie klas ósmych okres zawieszenia nauki w szkołach mogą wykorzystać na zastanowienie się nad dalszą edukacją. Wprawdzie w tym roku drzwi otwarte w szkołach zostały odwołane, ale warto przyjrzeć się ofercie prezentowanej na stronach internetowych.

W powiecie kościańskim uczniowie mają do wyboru naukę w czterech szkołach ponadpodstawowych: ZSP im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie, ZSP im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie, I Liceum Ogólnokształcące w Kościanie oraz Trzyletnią Szkołę Branżową I Stopnia działającą przy Zespole Szkół w Krzywiniu.

- Decyzja o wyborze szkoły średniej wiąże się z decyzją o wykonywanym w przyszłości zawodzie. A podstawową zasadą jest to, żeby praca dawała satysfakcję, bo oznacza to po prostu lepsze życie - zapewnia Grzegorz Kozak, doradca zawodowy z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Lesznie. Centrum organizuje mnóstwo spotkań z zakresu doradztwa zawodowego w szkołach subregionu leszczyńskiego, w tym także w najmłodszych klasach. Wówczas takie zajęcia mają bardziej charakter zabawy, ale uświadamiają uczniów od najmłodszych lat.

Co oferują poszczególne szkoły? I Liceum Ogólnokształcące w Kościanie w pięciu oddziałach do wyboru przygotowuje do studiów politechnicznych, matematycznych, ekonomicznych, informatycznych, przyrodniczych, społecznych, filologicznych, historycznych, prawniczych, dziennikarskich i medycznych. W każdej z klas realizowane są wybrane przedmioty na poziomie rozszerzonym. Uczniowie mają dwa języki obce: język angielski oraz niemiecki, hiszpański lub francuski.

Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie oferuje naukę w technikum, liceum oraz branżowej szkole I stopnia. W technikum szkoła proponuje kształcenie w takich zawodach jak: technik budownictwa, ekonomista, elektryk, gazownictwa, geodeta, mechanik, rachunkowości oraz reklamy. Zainteresowani edukacją licealną mają do wyboru kierunek prozdrowotny lub sportowo-rekreacyjny. W szkole branżowej uczniowie mogą wybierać z takich zawodów jak: cukiernik, elektryk, fryzjer, kucharz, mechanik pojazdów samochodowych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, sprzedawca, stolarz, ślusarz. Możliwa jest również nauka w klasie wielozawodowej (w pozostałych zawodach).

Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie proponuje naukę w następujących klasach licealnych: policyjnej, policyjnej konnej, wojskowej, strażacko-ratowniczej, ogólnej oraz sportowej. Jeśli chodzi o technikum, uczniowie mogą wybierać spośród takich zawodów jak: technik hotelarstwa z concierge, architektury krajobrazu, informatyk, fotografii i multimediów, rolnik, żywienia i usług gastronomicznych, spedytor, inżynierii środowiska i melioracji. W szkole branżowej wachlarz zawodów jest bardzo szeroki, a składają się na niego aż 34 propozycje plus klasa wielozawodowa.

Trzyletnia Branżowa Szkoła I Stopnia w Krzywiniu oferuje naukę w 18 zawodach, w tym m.in. kucharza, piekarza, fryzjera, stolarza, elektryka, fotografa czy też zawodów związanych z mechaniką samochodów i innych pojazdów.

Rekrutacja w szkołach rozpocznie się 11 maja. Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych szkół w dziale "rekrutacja" oraz telefonicznie.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%