Zamknij

Zmierzą poziom hałasu przy S5

18:00, 02.03.2020 Milena Waldowska Aktualizacja: 03:22, 21.01.2021
Skomentuj
Po skargach mieszkańców Kiełczewa, GDDKiA zapowiada pomiar hałasu przy drodze ekspresowej. Nie będą już natomiast prowadzone badania pod kątem jakości powietrza.

W niektórych miejscach przy drodze S5 w Kiełczewie domy znajdują się w bardzo bliskim sąsiedztwie drogi ekspresowej. Gołym okiem widać, że wprawdzie zamontowano ekrany akustyczne, ale nie na całej długości drogi, ponadto są one niskie. Przy takim natężeniu ruchu, który występuje na S5, uciążliwości dla mieszkańców są bardzo duże.

Dlatego mieszkańcy walczą o poprawienie zastosowanych rozwiązań. W styczniu br. pismo z podpisami zostało przesłane do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu.

Do Urzędu Gminy w Kościanie pod koniec lutego wpłynęła odpowiedź na pismo. Dyrektor oddziału, Marek Napierała wyjaśnia w nim, że przed rozpoczęciem inwestycji dwukrotnie przeprowadzono ocenę, w tym w zakresie ochrony powietrza oraz akustyki. Teraz przyszedł czas na analizę porealizacyjną. W związku z tym w rejonie Kiełczewa po stronie zachodniej drogi S5 będzie przeprowadzone wykonanie badań hałasu w dwóch punktach pomiarowych, a po stronie wschodniej w jednym punkcie. Jeśli stwierdzone zostaną przekroczenia dopuszczalnych norm, zaproponowane zostaną rozwiązania techniczne, np. dodatkowe ekrany akustyczne.

Ponadto, jak wykazuje w piśmie dyrektor poznańskiego oddziału GDDKiA, prowadzone przez różnych zarządców dróg badania pod kątem jakości powietrza atmosferycznego wskazują, że przy drogach ekspresowych i autostradach nie ma problemu z przekraczaniem standardów jakości powietrza. Płynny ruch i duże prędkości powodują turbulencje i mieszanie się czystego powietrza ze spalinami, co powoduje, że stężenie zanieczyszczeń przy drogach ma niskie wartości.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%