Zamknij

Uroczysta gala jubileuszowego turnieju dudziarzy

14:57, 22.09.2019 Milena Waldowska Aktualizacja: 15:03, 22.09.2019
Skomentuj
Sobotnia gala zainaugurowała 50. Wielkopolski Turniej Dudziarzy. Jak na okrągły jubileusz przystało, nie mogło zabraknąć wspomnień oraz podziękowań i gratulacji dla uczestników i osób związanych z turniejem.

Turniej Dudziarzy Wielkopolskich, który od ubiegłego roku nosi nazwę Wielkopolskiego Turnieju Dudziarzy nieprzerwanie organizowany jest od 1970 roku. Pierwszy turniej odbył się w Starym Gołębinie. Do dzisiaj w tej miejscowości odbywa się "ogrywanie" znajdujących się tam figur dudziarza i skrzypka. Pierwsze figury odsłonięto w 1979 r. z okazji dziesięciolecia turnieju, natomiast współczesne postawiono z okazji czterdziestolecia, a wykonał je rzeźbiarz Marian Maliński.

Podczas uroczystej gali w Kościańskim Ośrodku Kultury pamiątkowe medale wręczono muzykom szczególnie związanym z turniejem, w tym także obecnym od jego pierwszej edycji. Nieomal od początku z turniejem związany jest m.in. prof. Bogusław Linette, badacz folkloru polskiego, juror w dudziarskim konkursie.

Galę prowadzili Katarzyna Hohorek, dyrektor Centrum Kultury w Czempiniu oraz Janusz Dodot dyrektor Kościańskiego Ośrodka Kultury. Obie placówki są bowiem organizatorami turnieju.

Nie zabrakło także gości, w tym posła Wojciecha Ziemniaka, przewodniczącego Sejmiku Wielkopolskiego Wiesława Szczepańskiego, przewodniczącej Rady Powiatu Iwony Bereszyńskiej, burmistrza Kościana Piotra Ruszkiewicza, a także przewodniczącego Rady Miejskiej Macieja Zielonki, burmistrza Czempinia Konrada Malickiego oraz byłej burmistrz gminy Czempiń Doroty Lew-Pilarskiej. W krótkich przemówieniach gości powtarzały się wyrazy uznania za pielęgnowanie tradycji dudziarskiej muzyki nieprzerwanie od pół wieku.

- Pragniemy wyrazić słowa uznania za podtrzymywanie tradycji, tożsamości, budowanie polskiej kultury. Dzięki umiłowaniu tradycyjnych, staropolskich instrumentów ocalacie państwo od zapomnienia niezwykłe piękno dudziarskiej muzyki, która niesie ze sobą wartości wyróżniające nas w gronie kultur krajów europejskich i światowych - mówił burmistrz Piotr Ruszkiewicz. - Utrzymujecie pamięć o twórcach ludowych, podtrzymujecie spuściznę kulturową związaną z grą na dudach i przekazujecie te umiejętności kolejnym pokoleniom.

W niedzielę o godz. 15.00 w Starym Gołębinie rozpoczną się przesłuchania konkursowe dudziarskich kapel, wystąpi także kapela "Gajdošski trogári".

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%