Zamknij

Kluczowe miejskie inwestycje

14:37, 21.05.2019 Milena Waldowska Aktualizacja: 14:37, 21.05.2019
Skomentuj
Budowa fontanny na Placu Wolności, nowe oświetlenie w obrębie bulwaru, budowa parkingu na ul. Wyszyńskiego to tylko niektóre z rozpoczętych lub zaplanowanych na najbliższy czas inwestycji w Kościanie.

Wszystkie wymienione przedsięwzięcia łączy to, że przyczynią się one do podniesienia estetyki w centrum miasta. Ważne jest także zwiększenie komfortu mieszkańców poruszających się po śródmieściu.

Ruszyły prace związane z budową nowej fontanny na Placu Wolności. Wykonawcą prac jest firma BODIGI Bogumił Palewicz z Wrocławia, która zrealizuje je za kwotę blisko 966 tys. zł. Oferta jest droższa o prawie 80 tys. zł od tego, co zakładano, ale naglące terminy związane z renowacją całego Placu Wolności oraz rosnące ceny materiałów budowlanych nie pozwalają na szukanie tańszego wykonawcy. Tym bardziej, że niebawem mają ruszyć prace związane z budową nowego oświetlenia na Placu Wolności oraz części ul. Nadobrzańskiej. Już ogłoszono przetarg na wykonawcę, a termin składania ofert minie 31 maja.

Jeśli chodzi o ten obszar miasta, na dniach zostanie podpisana umowa z wykonawcą na zagospodarowanie otoczenia Kościańskiego Ośrodka Kultury, który łączy się bezpośrednio z Placem Wolności. Prace wykona Zakład Robót Ogrodniczych "Spiraea" z Leszna, a ich koszt wyniesie ponad 1,3 mln zł. To tańsza oferta niż zakładano o blisko 170 tys. zł. Na wykonanie prac firma ma 5 miesięcy.

Planowane jest również nowe oświetlenie w okolicach mającego powstać parkingu, czyli między ul. Wyszyńskiego a Kanałem Ulgi oraz wzdłuż bulwaru od ulicy Wrocławskiej w kierunku Łazienek. W tym miejscu obecnie zamontowane są lampy na betonowych słupach należących do Enei. Zostaną one zdemontowane, a w ich miejsce pojawi się miejskie oświetlenie parkowe nawiązujące do tego na Wałach Żegockiego. - Trwa sprawdzanie ofert, które wpłynęły, jeszcze nie wyłoniliśmy wykonawców - informuje wiceburmistrz Kinga Czarnecka. - Z kolei 27 maja minie termin składania ofert na budowę samego parkingu na Wyszyńskiego. Parking ma liczyć około 80 miejsc i być alternatywą dla Rynku, na którym zostanie znacznie ograniczona liczba miejsc postojowych.

Przetarg, który jeszcze czeka na ogłoszenie to zagospodarowanie zieleni na Wałach Żegockiego. To ważna inwestycja, bo dopiero jej zrealizowanie zakończy renowację kluczowego w mieście obszaru rekreacyjnego w pobliżu "mostków". Po zbudowaniu nowych ścieżek oraz zamontowaniu ławek brakuje jeszcze przysłowiowej "kropki nad i", by teren ten mógł stać się wizytówką miasta. - Przetarg jest w fazie przygotowania. Konieczne jest stworzenie specyfikacji, załączników itp. Ale lada moment powinien być gotowy do ogłoszenia, wyłoniony wykonawca będzie mieć czas do października na wykonanie zadania - deklaruje zastępca burmistrza.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%