Zamknij

Jakie tajemnice kryje w sobie ratusz?

13:30, 18.05.2019 Milena Waldowska Aktualizacja: 13:32, 18.05.2019
Skomentuj
Od piwnicy po samą wieżę można było zobaczyć wczoraj kościański ratusz. Była ku temu ostatnia okazja przed rozpoczynającym się remontem.

Ratusz został już prawie w całości opróżniony. Do przeniesienia zostały jeszcze pomieszczenia biurowe, z których korzysta na co dzień Muzeum Regionalne oraz Urząd Stanu Cywilnego, który funkcjonować będzie tu jeszcze do 7 czerwca.

Wszystkie muzealne wystawy zostały już natomiast zdemontowane, a oczom zwiedzających ukazały się puste sale. Dzięki temu można było dostrzec szczegóły, które podczas wizyt w muzeum często umykały.

Obecny wygląd pomieszczeń uzmysławia jak wiele pracy czeka teraz wykonawcę, by obiekt mógł ponownie świecić swoim blaskiem. Będzie to tym trudniejsze, że wiele elementów musi zachować swój zabytkowy charakter. Uwagę zwracają sztukaterie ścienne w sali reprezentacyjnej oraz podłoga, która wyróżnia się na tle sfatygowanego linoleum w innych pomieszczeniach. To oryginalna deska sosnowa z 1914 r. , która mimo cyklinowania  wciąż jest grubsza, aniżeli obecnie stosowane w domach.

Po zakamarkach budynku oprowadzali przybyłych pracownicy muzeum zdradzając przy okazji wiele jego tajników. Jedną z ciekawostek są chociażby górne pomieszczenia, które służyły za mieszkanie, w którym mieszkał stróż.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%