Pijani w długi weekend na drogach powiatu

Podczas prowadzonych kontroli w długi czerwcowy weekend kościańscy policjanci wyłapali 11 kierujących pojazdami mechanicznymi oraz 3 rowerzystów będących pod wpływem alkoholu. Rekordzista miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie.

U siedmiu kierujących pojazdami mechanicznymi badanie wykazało ponad 0,5 promila alkoholu. W związku z tym odpowiedzą oni za popełnione przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, za co grozi kara od 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz wysoka kara grzywny.

Cztery osoby odpowiedzą za wykroczenie kierowania pojazdami mechanicznymi w stanie po użyciu alkoholu, co jest zagrożone karą grzywny do 30 tys. zł oraz zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Niechlubnym rekordzistą okazał się 43-letni mieszkaniec gminy Krzywiń, który został zatrzymany przez patrol policji w Boże Ciało w miejscowości Żelazno. Wykonane badanie alkomatem wykazało aż 2,77 promila alkoholu w jego organizmie.

Dotychczas w tym roku w powicie kościańskim zatrzymanych zostało 105 kierujących będących pod wpływem alkoholu, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku wychwycono 67 kierujących. Zatem liczba zatrzymanych osób wsiadających za kierownicę pomimo spożywania wcześniej alkoholu wyraźnie wzrosła. Dlatego policjanci będą kontynuować wzmożone kontrole trzeźwości w celu eliminowania pijanych kierowców z ruchu drogowego.