Paliło się ściernisko, zagrożony był również las [ZDJĘCIA]

W piątek, 13 sierpnia paliło się ściernisko pomiędzy miejscowościami Turew i Ćwikłowo. Zdarzenie było o tyle niebezpieczne, że w sąsiedztwie pola znajdował się las.

Strażacy zgłoszenie otrzymali o godz. 15.24. – Po przybyciu na miejsce ustalono, że pali się ściernisko oraz rozdrobniona słoma po kombajnie. Pożar rozprzestrzeniał się w kierunku pobliskiego lasu. Pierwsze zastępy podały prądy wody w natarciu na palące się ściernisko od strony lasu. W miarę przybywania kolejnych zastępów otoczono pożar, gasząc płomienie – informuje Dawid Kryś, oficer prasowy KP PSP w Kościanie.

Na miejsce zdarzenia przyjechali także okoliczni rolnicy z 6 traktorami z pługami i agregatami uprawowymi, co znacznie pomogło strażakom szybko opanować pożar. Teren wokół palącego się ścierniska został oborany i całość dodatkowo zlana wodą.

Pożarem objęte było około 20 hektarów ścierniska, a w działaniach udział wzięło 10 strażackich zastępów – 2 z JRG Kościan, 2 z OSP Czempiń, 2 z OSP Racot oraz OSP Gryżyna, OSP Jerka, OSP Stary Gołębin, OSP Turew.

Na polu nie były prowadzone żadne prace, a więc trudno powiedzieć co mogło być przyczyną powstania ognia. Z pewnością sprzyjała temu słoneczna pogoda z wysoką temperaturą panującą w piątek.  

Fot. KP PSP w Kościanie