Opóźni się otwarcie tunelu na Gostyńskiej [ZDJĘCIA]

Atak zimy spowodował, że stanęły prace przy budowie drugiego wiaduktu kolejowego wraz z tunelem drogowym w Kościanie. W tej chwili już wiadomo, że oddanie obiektu do użytku w pierwszym kwartale tego roku nie będzie możliwe.

Kościan. Budowa wiaduktu na ulicy Gostyńskiej

O ile początek zimy był dosyć łagodny i pozwalał na prowadzenie prac, w lutym aura nie jest już tak łaskawa. Niskie temperatury spowodowały zatrzymanie robót. – Niektóre z prac wymagają temperatury nawet 5 st. C na plusie, a tymczasem mróz cały czas się utrzymuje, zwłaszcza w nocy. Nie mówiąc już o kładzeniu asfaltu, który wymaga szczególnie wysokich temperatur. Z naszych rozmów z wykonawcą wynika, że na obecną chwilę realny termin otwarcia tunelu to maj-czerwiecmówi Kinga Czarnecka, zastępca burmistrza Kościana.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedzią inwestora, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. obiekt miał być oddany do użytku w pierwszym kwartale bieżącego roku. Z kolei pierwotnie zakładano zakończenie prac nawet do końca 2020 roku.

– Nam samym, tak samo jak i mieszkańcom bardzo zależy na tym, by jak najszybciej zakończyć tę inwestycję – zapewnia Adam Michalski, dyrektor kościańskiego odcinka inwestycji z firmy Torpol. – W tej chwili roboty musiały stanąć, ale od przyszłego tygodnia wracamy, co nas niezmiernie cieszy. Mieszkańcy ponownie zobaczą robotników na budowie.

O aktualnym stanie prac pisaliśmy w artykule: Co się dzieje na budowie wiaduktu kolejowego?

Fot. Maciej Sibilak