Opowiedzieli o swej misji

O wrażeniach z trwającej ponad dwa tygodnie misji gaszenia pożarów lasów w Szwecji opowiadali podczas spotkania w Starostwie Powiatowym strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Kościanie.

Do Szwecji pojechali: asp. sztab. Szymon Pracharczyk, mł. kpt. Bartosz Napierała, asp. Szymon Kaźmierczak, st. sekc. Łukasz Kurzawski, st. sekc. Michał Bednarczyk oraz st. sekc. Szymon Michalski, który nie mógł wziąć udziału w  spotkaniu.

Zgłoszenie na misję przyszło z Komendy Wojewódzkiej w ramach powstałego w 2012 r. tzw. modułu do gaszenia pożarów lasów z ziemi, do którego zgłoszonych jest sprzęt oraz 11 strażaków z Kościana. Jak się okazało, wezwaniem byli zaskoczeni sami strażacy. – Chwilę przed 12.00 otrzymaliśmy informację, że mamy wytypować strażaków, którzy już na godzinę 14.00 mieli stawić się w Poznaniu. Zbiórkę udało się przesunąć na godzinę 16.00, ale czasu i tak było niewiele – mówił Andrzej Ziegler, zastępca komendanta.

Kościańscy strażacy zostali skierowani do akcji zatrzymania pożaru w miejscowości Kårböle. Więcej o tej niecodziennej akcji napiszemy w najbliższym wydaniu gazety „Kościaniak”.