Oficjalnie otwarto SUW na Łazienkach [ZDJĘCIA]

Z udziałem zaproszonych gości odbyło się uroczyste otwarcie rozbudowanej i przebudowanej i stacji uzdatniania wody na Łazienkach w Kościanie. Wyremontowana stacja pracuje już od kilku tygodni.

Nowe oblicze obiektu szerszemu gronu zostało tak naprawdę zaprezentowane już półtora miesiąca temu podczas konferencji branżowej dla wodociągowców. Zwiedzili oni wówczas obiekt i usłyszeli o dokładnych procesach technologicznych w nich zachodzących (zobacz: Pierwsza wizyta na przebudowanym SUW na Łazienkach [ZDJĘCIA]).

Wówczas jednak stacja była dopiero w fazie rozruchu i została pokazana jedynie fachowcom z branży. Teraz mieli okazję ją zobaczyć samorządowcy z miasta, gminy i powiatu kościańskiego w towarzystwie zespołu projektowego oraz członków rady nadzorczej spółki Kościańskie Wodociągi wraz z pracownikami. Przede wszystkim jednak oficjalnie otwarto obiekt wraz z przecięciem wstęgi i poświęceniem.

Po powitaniu zgromadzonych przez prezesa Kościańskich Wodociągów Dawida Borkowskiego głos zabrał burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz. – To wielki dzień dla Kościana, choć niewielu może zdawać sobie z tego sprawę. Przywykliśmy przecież do tego, że w kranach jest woda i że można ją bezpiecznie pić. Nie pamiętamy już, że w latach 90. każdego upalnego dnia wody brakowało. Ogromnymi nakładami finansowymi rozwiązaliśmy ten problem, a teraz idziemy krok dalej mówił burmistrz.

Piotr Ruszkiewicz podkreślił także, że inwestycja mogła zostać zrealizowana dzięki perspektywicznemu myśleniu, a także współdziałaniu samorządu i specjalistów z Wodociągów. Pozyskano na nią fundusze unijne oraz pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Wartość inwestycji wyniosła10,7 mln zł.Przebudowana stacja zwiększyła bezpieczeństwo nieprzerwanych dostaw wody dla miasta i okolicznych miejscowości, a wybudowane dwa zbiorniki retencyjne do gromadzenia wody pitnej stanowią istotny element stabilności kościańskiej sieci wodociągowej.

Dzięki inwestycji kościańska woda będzie mieć także lepszą jakość. Jest mniej chlorowana dzięki zastosowaniu lamp ultrafioletowych, a udział wody z Łazienek w miejskiej sieci wzrósł z 10 do 50 procent. Do poprawy jakości odniósł się członek zarządu powiatu Kościańskiego Michał Jurga, który gościł na uroczystości.  – Kiedy byłem burmistrzem Kościana i przyjeżdżali do nas goście, to zawsze denerwowaliśmy się, żeby tylko nie chcieli herbaty, tylko kawę. A to dlatego, że w filiżankach z herbatą pojawiał się wkoło charakterystyczny kożuszek. Goście dziwnie na to parzyli, a myśmy tłumaczyli że to jest woda z Łazienek i tam potrzeba inwestycji. Ale ona jest zdrowa, bo ma w sobie dużo żelaza. Teraz ta inwestycja sprawiła, że kożuszka goście już nie będą mieć mówił anegdotycznie Michał Jurga.

Po przemówieniach nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi i poświęcenie obiektu przez księdza dziekana Pawła Skrzypczaka. Następnie goście zostali zaproszeni do wspólnej fotografii, po czym przeszli do wnętrza obiektu. Tutaj dr inż. Łukasz Weber, który był szefem zespołu projektowego, przedstawił przebieg procesu uzdatniania wody. Tutaj na gości czekał również okolicznościowy tort oraz poczęstunek.

Fot. Milena Waldowska