Od 26 kwietnia regionalizacja obostrzeń

Dotychczasowe obostrzenia pozostaną nadal w pięciu województwach, w tym niestety również w Wielkopolsce. Poinformował o tym minister zdrowia Adam Niedzielski podczas środowej konferencji prasowej.

Apogeum trzeciej fali, a także hospitalizacji mamy już za sobą. Jednak cały czas oba poziomy utrzymują się na wysokim poziomie. Mamy również mniejszą liczbę zgonów niż w poprzednim tygodniustwierdził minister Adam Niedzielski.

Minister mówił ponadto, że cały czas analizowana jest sytuacja w poszczególnych regionach. I tak, nowych zakażeń najwięcej przybywa w następujących województwach: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, opolskie. Z kolei na drugim biegunie, z najmniejszą liczbą zachorowań znalazły się następujące województwa: podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie.

W związku z tym pewne poluzowania od 26 kwietnia nastąpią w 11 województwach poza pięcioma, gdzie liczba zachorowań na Covid-19 jest nadal bardzo duża. Wśród tych pięciu województw znalazła się również niestety Wielkopolska. Oznacza to, że u nas obostrzenia pozostają bez zmian i nie będzie żadnych złagodzeń po 26 kwietnia.

Z kolei w pozostałych 11 województwach od 26 kwietnia nastąpi edukacja w systemie hybrydowym w klasach I-III. Ponadto ponownie będą mogły być otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Rząd zapowiada, że w przyszłym tygodniu poznamy szczegółowy plan dotyczący m.in. branży hotelarskiej i gastronomicznej. Jak wiadomo, na majówkę te branże pozostają zamknięte w całej Polsce. Po weekendzie majowym prawdopodobnie możliwe będzie również otwarcie instytucji kultury.