Nowe obostrzenia covidowe. Będzie nauka zdalna

Urzędnicy z Ministerstwa Zdrowia przedstawili podczas konferencji prasowej nowe obostrzenia sanitarne związane z koronawirusem. Będą bardziej radykalne niż te wprowadzone tydzień temu, a większość z nich zacznie obowiązywać od 15 grudnia.

Podczas konferencji o konieczności zaostrzeń przepisów mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. – Będziemy skupiać się na trzech obszarach. Pierwszy to projekt ustawy, nad którym właśnie pracujemy z klubem PiS. Będzie on wprowadzał m.in. prawo pracodawcy do żądania wykonania testu covidowego przez pracowników. Druga kwestia będzie dotyczyć obowiązkowych szczepień od 1 marca dla wybranych grup pracowniczych, tj. medyków, nauczycieli i służb mundurowych. I trzeci aspekt to restrykcje, które zaczną obowiązywać w grudniu – wyliczał minister Adam Niedzielski.

Restrykcje są już konkretne. To między innymi:
– Zdalna nauka w okresie świątecznym w szkołach podstawowych i średnich, tj. od 20 grudnia do 9 stycznia. Oczywiście nauka na odległość dotyczy tylko dni, w których normalnie odbywałyby się lekcje w szkole.
– Zmniejszenie limitu obłożenia lokali gastronomicznych i hoteli do 30 proc. dla osób niezaszczepionych.
– Zmniejszenie limitu osób do 30 proc. w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych (dla osób niezaszczepionych). Ponadto zakaz konsumpcji w tych obiektach.
– Maksymalnie 100 osób w lokalach zamkniętych – z wyłączeniem osób zaszczepionych.
– Zamknięcie klubów i dyskotek (z wyłączeniem okresu sylwestrowego w dniu 31 grudnia i 1 stycznia do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem osób zaszczepionych).
– Limit osób w transporcie publicznym do 75 proc.

Większość restrykcji będzie dotyczyła osób niezaszczepionych. Przedsiębiorcy mają jednak mieć obowiązek weryfikowania certyfikatów.